Aşure gününde birlik mesajları verildi

Aşure gününde birlik mesajları verildi

Adıyaman'da düzenlenen aşure programında birlik ve dostluk mesajları verildi.

Aşure gününde birlik mesajları verildi

Adıyaman'da düzenlenen aşure programında birlik ve dostluk mesajları verildi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği'nin beraber hazırladıkları Kerbela şehitlerini anma ve aşure programı farklı dinden insanları bir araya getirdi. Müftü Mehmet Avcı ve Mor Petrus ve Mor Pavlus Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Melki Ürek program boyunca yan yana oturarak, dostluk mesajı verdiler.

Her yıl geleneksel olarak Şubat ayı sonunda düzenlenen programda, demler yapılıp, şiirler ve Kur'an-ı Kerim'den ayetler okundu. Yaklaşık 18 kazanda pişirilen aşureler, binlerce vatandaşa dağıtıldı.

Vali Vekili Ümit Kayacan, konuşmasına canlar diye hitap ederek başladı ve şunları söyledi: "Katıldığımız bu programda sizleri dinliyoruz ve bu sayede bazı tarihi bilgilerimizi tazelemiş oluyoruz. Gerçekten büyük bir mutluluk içerisindeyim. Bugün düzenlenen aşure programında çok güzel bir ortam oluştu. Bu güzel tabloda her dinden temsilciler var. Benim inancım o dur ki, dünya artık küçük bir köy haline geldi. Savaşsız, kavgasız barış içerisinde yaşanan bir dünya diliyorum."

Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise, aşurenin ehli-i beyte olan bağlılığın, sevginin ve saygının adı olduğunu söyleyerek,"Bugün bizi burada bir araya getiren ortak payda budur. Anadolu'daki her evde muharrem ayında sanki taziye uğurlarcasına aşure yapılarak komşulara dağıtılır ve bu hüzün paylaşılır. Bu sevginin ilelebet devam etmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Programa Adıyaman Vali Vekili Ümit Kayacan, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, Müftü Mehmet Avcı ve Mor Petrus ve Mor Pavlus Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Melki Ürek, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ve siyasi parti temsilcileri ile davetliler katıldı.