Aspendos Opera Ve Bale Festivali 10 Haziranda Başlıyor

Aspendos Opera Ve Bale Festivali 10 Haziranda Başlıyor

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ''13. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'', 10 Haziranda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin
''Aida'' operasıyla başlayacak.

Aspendos Opera Ve Bale Festivali 10 Haziranda Başlıyor

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ''13. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'', 10 Haziranda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin ''Aida'' operasıyla başlayacak.

Antalya'nın Serik ilçesi yakınlarındaki bin 800 yıllık antik Aspendos Tiyatrosunda gerçekleştirilecek festivalde, yurtdışından ünlü topluluklar da opera ve bale temsilleri verecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Meriç Sümen, festival öncesi düzenlenen kokteylde gazetecilere festivalle ilgili bilgi verdi.

Meriç Sümen, bu yıl festivali yerli ve yabancı 50 bin sanatseverin izlemesinin beklendiğini belirterek, Antalya Uluslararası Havalimanı'nda turistlere yönelik festivali tanıtan broşürler dağıtıldığını söyledi.

Sümen, Almanya'da yayımlanan ve dünyadaki tüm festivalleri mercek altına alan ''Festspiele Magazin'' tarafından, 2005 yılının en iyi 10 festivali arasında gösterilen Aspendos Festivali'nin kalitesini kanıtladığını belirtti.

Antik Aspendos Tiyatrosu'nun olağanüstü atmosferinde, opera ve balenin görsel bir şölene dönüşeceği 13. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde İsviçre'den Zürih Balesi, Almanya'dan Deutsche Oper Berlin ve dünyanın bir numaralı bale topluluğu İngiltere'den The Royal Ballet, Türkiye'de ilk kez izleyici ile buluşacak.

Festivalin kapanış temsilini Antalya Devlet Opera ve Balesi, G. Bizet'nin ''Carmen'' operası ve Carl Orff'un ''Carmina Burana'' balesiyle gerçekleştirecek.

Kaynak: AA