Aso'nun Yeni Hizmet Binası Başbakan Erdoğan Tarafından Açıldı(1)

Aso'nun Yeni Hizmet Binası Başbakan Erdoğan Tarafından Açıldı(1)

Ankara Sanayi Odası'nın Toplam 17 Kattan Oluşan ve Akıllı Bina Olarak Tasarlanan Yeni Binası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Açıldı.

Aso'nun Yeni Hizmet Binası Başbakan Erdoğan Tarafından Açıldı(1)

Ankara Sanayi Odası'nın (ASO), toplam 17 kattan oluşan ve akıllı bina olarak tasarlanan yeni binası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.


Açılışa Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de katıldı.


ASO Başkanı Özdebir açılışta yaptığı konuşmada, ASO binasının inşaatını başlatan Bakan Çağlayan'a teşekkürlerini iletti. Özdebir, bugün sanayinin artan küresel rekabet, uygulanan yüksek faiz-düşük kur politikası nedeniyle hızla kritik bir darboğaza sürüklendiğini dile getirdi. Sanayinin rekabet gücünün giderek zayıfladığını söyleyen Özdebir, "Birçok işletmemiz, ihracat pazarlarını korumak için zararına ihracat yapmaya zorlanmaktadır. Daralan kar marjları, sanayide sermaye birikimini yavaşlatmaktadır. Eğer gerekli tedbirler zamanında alınmazsa sanayimizi zor günler bekliyor" diye konuştu.

-"EKONOMİK POLİTİKALARIMIZI GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ"

Türkiye'nin sanayileşmekten vazgeçemeyeceğini belirten Özdebir, sanayiyi geliştirip, ileri teknolojileri benimsemeden, teknoloji ve inovasyon becerilerini geliştirmeden bilgi toplumuna geçmenin mümkün olmadığını kaydetti. Özdebir, artan küresel rekabet koşullarında sanayinin karşılaştığı sorunları gidermek, rekabet gücünü geliştirmek ve sanayide sağlanan katma değeri yükseltmek için ekonomi politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Çağa uygun bir sanayileşme stratejisi geliştirmek gerektiğini vurgulayan Özdebir, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Hem mevcut durumu doğru tespit etmek hem de küresel eğilimleri doğru teşhis etmek zorundayız. Ancak bugün hem bir sanayileşme stratejisinden hem de bir sanayi envanterinden yoksunuz. Bakan Çağlayan'ın liderliğinde sürdürülen sanayi stratejisi oluşturulması ve ülkemizin bir sanayi envanterinin çıkarılması çalışmalarının tamamlanmasıyla bu eksiklikler giderilmiş olacak. Böylece sanayileşmemizi daha bilinçli bir şekilde sürdürebilecek, teşvik sistemimizi daha sağlıklı bir yapıya kavuşturabilecek, hem sermaye israfını engelleyebilecek hem de yatırımlarımızı daha verimli alanlara yöneltebileceğiz"

-ASO YENİ HİZMET BİNASI

ASO'nun yeni hizmet binası, toplam 17 kattan oluşuyor. Bina girişinde bulunan turnikelerin dışında tüm katlarda çift yönlü kart okuyucular ile bina giriş ve çıkışlar kontrol altında tutulacak. Zemin kata yerleştirilen sabit ve hareketli kameralar yardımıyla binanın çevre güvenliği sağlanacak.


Binada birbirinden bağımsız iki ayrı genel seslendirme ve anons sistemi bulunuyor. Binanın meclis salonunda kurulan konferans sistemi toplam 19 delege ve 1 başkan ünitesinden oluşuyor. Meclis salonunda instabus aydınlatma otomasyon sistemi kurulu bulunuyor. Toplantı salonunda bulunan aydınlatma otomasyonu sisteminin kat girişindeki dokunmatik erkan yardımıyla kontrol edilebilme imkanı mevcut. Binanın 2 ve 3'üncü bodrum katlarında otopark geneli CO gaz seviyesi açısından 24 saat izleniyor. Binada yangın ve depreme güvenlik sistemi bulunuyor. (ANKA)


(EKİP/NB/ZG)