Asmek Hayata Bağladı
Haberler » Yaşam » Asmek Hayata Bağladı - Haberler

Asmek Hayata Bağladı

Antalya’da 12 yaşında geçirdiği talihsiz kazanın ardından tek kolunu kullanamayan 48 yaşındaki Demet Daşik, Antalya Büyükşehir Belediyesi ASMEK kurslarında yeniden hayata tutundu.

Asmek Hayata Bağladı

Antalya'da 12 yaşında geçirdiği talihsiz kazanın ardından tek kolunu kullanamayan 48 yaşındaki Demet Daşik, ASMEK kurslarında yeniden hayata tutundu.


12 yaşındayken geçtiği inşaatın çatı katından üzerine çimento torbasının düşmesiyle yaşamı bir anda değişen 48 yaşındaki Demet Daşik, yüzde 60 oranında ortopedik engeliyle, ASMEK kurslarına katıldı. Bilgisayar kursundan Rusça'ya, yağlı boya kursundan ahşap boyamaya, engeline rağmen Demet Daşik yeniden hayata tutundu. Daşik, "Emekli olduktan sonra Temel Bilgisayar kursuna kaydolarak ASMEK ile tanıştım. Sonraki süreçte Rusça ve yağlı boya kurslarına devam ettim. Annem ve babamın vefatıyla kurslara ara vermek durumunda kaldım. Adeta hayata küstüm. ASMEK'ten tanıyan hocalarım beni o dönemde yalnız bırakmayarak aradılar ve kurslara devam etmem gerektiği konusunda beni ikna ettiler. Benim gibi engelli bir bireyin topluma örnek olabileceğini söylediler. Ben de yeniden 2016 yılında ahşap dekorasyon ve boyama kursuna katıldım. İkinci dönemde de ASMEK'in üç boyutlu rölyef kursuna devam edeceğim" dedi.


ASMEK'ten öğrenilecek çok şey var


ASMEK'in hayatına çok büyük bir anlam kattığını ifade eden Demet Daşik, "ASMEK'teki kursları sadece boş vakitlerin değerlendirilip, hobi edinilen merkezler değil aynı zamanda hayata anlam katan kurslar. Hem sosyal çevre açısından hem de hayatınıza yeni ufuklar açılması büyük bir avantaj. Bunu bir meslek dalına dönüştürebileceğimi, benim için adeta rehabilitasyon merkezi olacağını düşünmemiştim. ASMEK'te insanın öğreneceği çok şey var. Hocalarımız, çalışanlarımız, yönetim kadrosu, bize sunulan hizmetlerle maddi bir varlık gerektirmeden, insanların bütçesi müsait olmasa da bir başvuru formu ve kimlik fotokopisiyle harikalar yaratabileceği bir kurum ASMEK. Burada pek çok şey yapabiliyorsunuz. Bunu engelliyken bile başarabiliyorsunuz. Bunu insanların görmesi ve bir kez de olsa ASMEK'i ziyaret etmelerini öneriyorum."


Engelli olmak hayattan vazgeçmek değil


ASMEK'te edindiği bilgi ve becerileri diğer engellilerle paylaşmak istediğini ifade eden Demet Daşik, "Özellikle Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşabildiği çok büyük bir kitle var ve bu kitle içerisinde engelliler de var. Engelli olmak hayattan vazgeçmek değil. Engellilerin katılabileceği bir hobi kursu açmak istiyorum. Engelli insanların kendi ürettikleri el sanatları eserleriyle toplumda var olduklarını göstermek istiyorum. İnsanların gelip keyifle meslek edinme ve hobi amacıyla ürettikleri bu ürünleri satabilecekleri temalı bir satış standı oluşturmak istiyorum. Engellilerin yaşamdan keyif almaları için bu projeyi gerçekleştirmek istiyorum" dedi. - ANTALYA

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler