Aslanapa'da Patetes Üretimi İçin Deneme Çalışmaları

Aslanapa'da Patetes Üretimi İçin Deneme Çalışmaları

Kütahya'nın Aslanapa İlçesi Yanlızsaray Köyünde, Tohumluk Patates Üretiminin Tohum Özelliğini Sürdürmesi, Dejenerasyon Süresinin Tespiti, Hastalık ve Zararlılara Karşı Dayanıklılığını Tespit Etmek Amacıyla Deneme Çalışması Yapıldığı Bildirildi.

Aslanapa'da Patetes Üretimi İçin Deneme Çalışmaları

Kütahya'nın Aslanapa İlçesi Yanlızsaray köyünde, tohumluk patates üretiminin tohum özelliğini sürdürmesi, dejenerasyon süresinin tespiti, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığını tespit etmek amacıyla deneme çalışması yapıldığı bildirildi.

Kütahya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle: "Aslanapa İlçesi Yanlızsaray Köyünde 1,5 dekarlık alan üzerinde TÜBİTAK adına bölgenin tohumluk patates üretiminin tohum özelliğini sürdürmesi, dejenerasyon süresinin tespiti, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen deneme çalışmalarında Aslanapa İlçe Tarım Müdürlüğü, İzmir Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir Bornova Zirai Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından ortak çalışma gerçekleştiriliyor. Bölgede, doku kültürü ile üretilmiş olan (Bernes, Granda) ve sertifikalı üç patates çeşidi olarak ekilmekte. Ayrıca, Aslanapa İlçesi Esenköy topraklarında ilk defa toprakla buluşan dört çeşit buğday ve üç çeşit nohut ekiminin denemeleri de yapılmıştır. İlimizde patates üretiminin tohum özelliğini sürdürmesi, dejenerasyon süresinin tespiti, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığını tespit etmek amacıyla İzmir Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Uzman Dr. Gün Kırcalıoğlu ve Uzman Celal Şafak'ta araştırma görevini sürdürüyor." (EFE) 07.05.2008 15:11 TSİ