Askıdaki Ekmekle İhtiyaç Sahipleri Aç Kalmayacak

Askıdaki Ekmekle İhtiyaç Sahipleri Aç Kalmayacak

31.12.2009 15:47 | Son Güncelleme: 31.12.2009 15:47
Askıdaki Ekmekle İhtiyaç Sahipleri Aç Kalmayacak

Isparta'nın Şarkikaraağaç İlçesinde İhtiyaç Sahipleri İçin 'Askıda Ekmek' Uygulaması Başlatıldı.

Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinde ihtiyaç sahipleri için 'askıda ekmek' uygulaması başlatıldı.

Günümüzden 1400 yıl önce Asr-ı Saadet döneminde başlatılan yardımlaşma geleneği yeniden canlandırıldı. Şarkikaraağaç Sağlık Meslek Lisesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü öğrencileri ihtiyaç sahipleri için askıda ekmek uygulaması başlattı. Edebiyat öğretmeni Hüseyin Büyükdoğaç'ın önceliğinde İmren ekmek fabrikası sahibi Abdurrahman Sirkeci'nin desteğiyle yürütülen uygulamada ekmek satın alan kişi, fazladan bir ekmek parası vererek ihtiyaç sahibinin bedava ekmek almasına yardımcı oluyor.

Edebiyat öğretmeni Hüseyin Büyükdoğaç, Türkiye'de her gün yaklaşık 1,5 milyon ekmeğin çöpe atıldığına dikkat çekerek, bunun karşısında açlıktan ölen insanlar bulunduğunu kaydetti. Harcamada ve yardımlaşmada denge sağlandığı takdirde ekmeklerin çöpe atılmayacağını, insanların aç kalmayacağını vurgulayan Büyükdoğaç, "Askıda ekmek, Osmanlı döneminde çok yapılan bir uygulamaydı. Fakat zamanla unutuldu. Biz bu uygulamayı yaparak hem unutulmuş bir geleneği canlandıracağız, hem de ekmek alamayan muhtaçlara yardım edeceğiz." dedi.

Şarkikaraağaç'taki esnafların yardımsever olduğunu vurgulayan fırın sahibi Abdurrahman Sirkeci de "Uygulamaya katkı sağlayarak muhtaç insanların evlerine ekmek götürmesini amaçlıyoruz. Diğer esnafların da bu uygulamaya katılmasıyla daha çok ihtiyaç sahibine ulaşılmış olur." diye konuştu.

Askıda ekmek uygulamasını Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Emin Karatekin, öğretmen ve öğrencileri bin tane ekmeğin parasını ödeyerek başlattı. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title