Askeri Okullar Komutanlığı Bursa'dan Balıkesir'e Taşınıyor

Askeri Okullar Komutanlığı Bursa'dan Balıkesir'e Taşınıyor

Türkiye'de Tarihi Binalarda Hizmet Veren Üç Askeri Lisenin Bağlı Olduğu Bursa'nın Tophane Semtindeki Okullar Komutanlığı Karargahı Yeni Bir Düzenlemeyle Balıkesir'e Kaydırılıyor. Bursa'da Kara Kuvvetlerine Talebe Yetiştiren Işıklar Askeri Lisesi'nin de Bundan Sonraki Dönemlerde Havacı Öğrencileri Kabul Edeceği Öğrenildi.

Askeri Okullar Komutanlığı Bursa'dan Balıkesir'e Taşınıyor

Türkiye'de tarihi binalarda hizmet veren üç askeri lisenin bağlı olduğu Bursa'nın Tophane Semtindeki Okullar Komutanlığı karargahı yeni bir düzenlemeyle Balıkesir'e kaydırılıyor. Bursa'da kara kuvvetlerine talebe yetiştiren Işıklar Askeri Lisesi'nin de bundan sonraki dönemlerde havacı öğrencileri kabul edeceği öğrenildi.

Geleceğin komutanlarını yetiştiren Işıklar, Kuleli ve Maltepe askeri liseleri, geçen yıl Temmuz ayında Bursa'da yeni kurulan Okullar Komutanlığı'nın emrine verildi. Komutanlığın başına Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı'ndan Tümgeneral Ali Erdinç tayin edilerek görevine 20 Ağustos 2007 de başlamıştı. Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı uhdesinde olan Bursa Garnizon Komutanlığı'nda, Okullar Komutanlığı'nın Bursa'ya alınmasıyla Tümgeneral Ali Erdinç'e geçmişti. Ancak Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı'ndan henüz teyit edilmeyen düzenlemeyle Bursa'daki Okullar Komutanlığı Balıkesir'e nakledilecek.

Yetkililer, Genelkurmay Başkanlığı'ndan taşınmaya ilişkin kararın resmen tebliğ edilmediğini söyledi. Bursa Garnizon ve Okullar Komutanlığı, Tophane'de daha önce, kapatılan Marmara Güneyi Bağlı Birlikler Komutanlığı karargahını kullanıyordu.

Bu arada birçok Genelkurmay Başkanı'nın ilk askeri eğitimini aldığı 'Komutanların Mektebi' olarak bilinen Işıklar Askeri Lisesi de kara kuvvetleri yerine hava kuvvetlerine yönelik eğitime geçecek.

(İRF-İHS-ÖZ-Y)