Askeri Kışlada Helikopterli Deprem Tatbikatı

Askeri Kışlada Helikopterli Deprem Tatbikatı

Keşan'da, Türk Silahlı Kuvvetleri Tarafından Düzenlenen ve Ürdün Silahlı Kuvvetleri'nin de Katıldığı Deprem Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı. Enkaz Altında Kalanlar İse, Askeri Helikopterle Hastanelere Taşındı.

Askeri Kışlada Helikopterli Deprem Tatbikatı

Keşan'da, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen ve Ürdün Silahlı Kuvvetleri'nin de katıldığı deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. Enkaz altında kalanlar ise, askeri helikopterle hastanelere taşındı.

Keşan 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı General Eşref Bitlis Kışlası'nda yapılan Doğal Afet ve Yardım Tatbikatı (DAFYAR) olarak gerçekleştirilen tatbikatta, 7.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrasında yaşananlar canlandırıldı. Deprem sonrasında çıkan yangınlar söndürülürken, enkaz altında kalan yaralılar da kurtarıldı. Helikopterin de kullanıldığı tatbikatta, yaralı olarak kurtarılan vatandaşlar helikopterle hastanelere taşındı. Tatbikatta 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan Doğal Afet Yardım Taburu, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan Doğal Afet Arama Kurtarma Timi ile 2 arama köpeği, 2. Kolordu İstihkam Alayı Arama-Kurtarma Bölüğü, 1. Ordu Komutanlığı Kara Havacılık Alayı'ndan biri arama-kurtarma, keşif ve biri de ambulans helikopteri olmak üzere 2 helikopter, Keşan kamu kurumlardan ve kuruluşlarından ambulans, itfaiye aracı, kaza kırım aracı, Ürdün Silahlı Kuvvetleri'nden ise 2'si seçkin gözlemci olmak üzere 17 subay görev aldı.

(ÖÇ-CİN-NÇ-Y)