Asker Bekle Gör Pozisyonunda

Asker Bekle Gör Pozisyonunda

Ankara'da Tüm Medya, Akşam Saatlerinde Çankaya Köşkü'ndeki Resepsiyona Kitlendi.

Asker Bekle Gör Pozisyonunda

Ankara'da tüm medya, akşam saatlerinde Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyona kitlendi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili neler söyleyecekti?

Acaba Yaşar Paşa'dan 27 Nisan bildirisi ile 12 Nisan veya 30 Temmuz açıklamalarına "ek yeni bir vurgu" olur muydu?

Olmadı, Paşa böyle bir tutum sergilemedi.

Çankaya Köşkü'nden verilen haberlere göre Büyükanıt, "Hiçbir şey söylemeyeceğim. Söylenecek herşey zaten söylendi. Anayasa'da olanı söyledim. Ben kendim mi uydurdum?" diyerek, bundan önceki açıklamalarının arkasında durduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Israrlar karşısında da, "Dükkan kapalı, işim çıktı" esprisini yaparak, daha öteye gitmedi.

Peki bunun anlamı ne?

Anlamı şu: "Bazı çevreler, Gül'ün adaylığı ile ilgili şu sıralar Genelkurmay'ın internet sitesinde bir geceyarısı açıklaması bekliyorlarsa, sadecece uykusuz kalırlar, o kadar."

Ha, bunun tersi olursa, o zaman da bizim uykumuz yanımıza pek kar kalmaz.

Yaşar Paşa'nın söylediklerinden bizim anladığımız şu:

"12 Nisan'ın ve 27 Nisan'ın arkasında duran Genelkurmay, bundan sonra bekle gör pozisyonuna geçiyor. Hem Çankaya Köşkü, hem de hükümet, asker tarafından yakın takibe alınacak. Eğer özellikle de laiklikle ilgili bir dizi endişe verici tutumlar olursa, asker bunu kendi içinde değerlendirdikten sonra, bu endişesini, büyük ihtimalle de yapacağı açıklamayla ortaya koyacak."

Peki, Bakan Gül, eşi Hayrünnisa hanımla birlikte askerin davetine gidebilecek mi?

Yaşar Paşa'nın dün bu konuda söyledikleri çok net:

"Bizim prensiplerimiz belli. İlkelerimiz benim şahsi ilkelerim değil. Kimseyle kavga etmeyiz, ama onlara da uygun davranırız."

Bu sözlerden "Askerin, hem Cumhurbaşkanı'nın türbanlı eşini, hem de eşi türbanlı olan Cumhurbaşkanı'nı pek içine sindiremediğini" anlamak için, çok üstün bir zekaya sahip olmak gerekmiyor.

Bu durumda, Gül Çankaya Köşkü'nde eşiyle birlikte davet verdiği zaman, askerin bu davetlere gitmeyeceğini, askerin de Cumhurbaşkanı'na davetlerini eşli yapmayacağını söylemek elbette mümkün. Yani devletin zirvesinde eşli davet döneminin sona erip ermeyeceğini zaman içinde yaşayarak göreceğiz.

Özetlersek:

Asker şimdilik bekle gör pozisyonunda.