Aşkabat: Türkmenistan'da 29 Ekim Resepsiyonu

Aşkabat: Türkmenistan'da 29 Ekim Resepsiyonu

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçiliği Tarafından Bugün Verilen 29 Ekim Resepsiyonu'yla Türkmenistan'da da Kutlandı. 29 Ekim Kutlamalarına Katılımın Az Olması Beklenirken, Programa Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Gurbanberdi Berdimuhammedov, 3 Bakan ve 1 de Belediye Başkanı Katıldı. Türkmenistan'da İlk Defa Bir Ülkenin Bağımsızlık Gününe, Devlet Başkanı Yardımcısı Düzeyinde Katılım Gerçekleşti.

Aşkabat: Türkmenistan'da 29 Ekim Resepsiyonu

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçiliği tarafından bugün verilen 29 Ekim Resepsiyonu'yla Türkmenistan'da da kutlandı. 29 Ekim kutlamalarına katılımın az olması beklenirken, programa Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Gurbanberdi Berdimuhammedov, 3 bakan ve 1 de belediye başkanı katıldı. Türkmenistan'da ilk defa bir ülkenin bağımsızlık gününe, devlet başkanı yardımcısı düzeyinde katılım gerçekleşti.

Büyükelçi Hakkı Akil'in ev sahipliğinde Aşkabat'taki Mizan Otel'de gerçekleştirilen resepsiyona, Türkmenistan'dan Gurbanberdi Berdimuhammedov'un yanısıra Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Aşkabat Belediye Başkanı Orazberdi Esenov, Kültür Bakanı Enebay Atayeva, Milli Eğitim Bakanı Gülşat Annamuhammedova ve 26 ülkenin büyükelçileri, askeri ataşeleri ve 800'e yakın konuk katıldı. Resepsiyonda bir konuşma yapan Büyükelçi Akil, "Türkiye, ekonomik alanda 400 milyar dolara varan üretimi ve bu sene 220 milyar doları bulması beklenen dış ticaretiyle, dünyanın 18. büyük ekonomisi olmuştur. Ekim ayının son haftası biz Türkler için çok anlamlıdır. 27 Ekim Türkmenistan'ın ve 29 Ekim'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluş günüdür. Biz bu 2 günü de aynı coşkuyla kutluyoruz" dedi. Türkmenistan'da Büyükelçi olarak görev yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden Akil, "Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ekonomik ilişkiler hızla gelişmekte. İki ülke arasında ticaret hacmi 600 milyon doları geçmiştir. Türk işadamlarının yaptığı iş hacmi de 6 milyar doları aşmıştır. Buradaki Türk Büyükelçisi olarak, tek bir cümleyle ilişkilerimizi özetlemek istiyorum. Ata vatan Türkmenistan'da Büyükelçi olarak görev yapmış olmaktan büyük gurur duyuyorum ve bu gururu her zaman kalbimde taşıyacağım" diye konuştu.

Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Berdimuhammedov ise, "Kardeş Türkiye'nin kurtuluş yıldönümünü kutluyorum. Türkiye 70 milyon nüfusu ile dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. Türkiye, Türkmenistan'ı tanıyan ilk ülke. Aslı, kökleri, tarihi, ikballeri bir olan Türkmen ve Türk halkı, Oğuzhan'dan gelen halklardır. Bunu, sevgili serdarımız büyük Saparmurat Türkmenbaşı, Ruhname kitabında, 'Ben bağımsızlığı aldığımız ilk günlerde Türkiye ve Türkmenistan bir millet, iki devlet diye ilan ettim. Selçuklu dili Türkmen dili, Osmanlı dili Türkmen dili, Türk dili biraz değişmiş Türkmen dilidir. Dinimiz birdir, örf-adetlerimiz birdir, kanımız birdir, biz Türkmenler bundan kıvanç duyoruz' diyor. Ruhname kitabı da Türk kardeşlerimiz tarafından sıcak karşılandı. Bu mukaddes kitabın ilk olarak Türkçe'ye çevrilmesi bizi sevindirdi. Türk halkı tarafından sevgiyle okunması Türkmen halkını mutlu ediyor. Ruhname kitabı Türk ve Türkmen halkını birbirine bağlayan ruhi köprü oldu" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu, Türk mutfağından leziz yemeklerin ikramıyla son buldu.

Kaynak: İHA