Asit Yağmurları Ormanları 'Besliyor'

Asit Yağmurları Ormanları 'Besliyor'

Amerikalı Bilim Adamları İklim Değişikliğine İyimser Açıdan Bakan Sürpriz Bir Sonuca Ulaştı. 20 Yıllık Uzun Bir Araştırmanın Ardından Asit Yağmurlarının Ormanları Kimyasal Açıdan Beslediği ve Ağaçları Bollaştırdığı Ortaya Çıktı.

Asit Yağmurları Ormanları 'Besliyor'

Amerikalı bilim adamları iklim değişikliğine iyimser açıdan bakan sürpriz bir sonuca ulaştı. 20 yıllık uzun bir araştırmanın ardından asit yağmurlarının ormanları kimyasal açıdan beslediği ve ağaçları bollaştırdığı ortaya çıktı.


Michigan Teknoloji Üniversitesi'ne bağlı Orman Kaynakları ve Çevresel Bilim Okulu'nda görevli bilim adamları, bölgedeki küresel ısınmaya bağlı sıcaklık artışlarının ve atmosferik kirlilikteki nitrojen oranının ormanlardaki ağaç aktivitelerini artırdığını tespit etti.


Araştırma ekibinden Andrew Burton, Michigan'daki Hardwood ormanlarında 1987'de başlayan incelemelerin ardından, asit yağmurlarıyla birlikte gelen kimyasal maddelerin, yüksek sıcaklıkların ve artan karbondioksit miktarının, ağaçların daha hızlı büyümelerini sağladığını keşfetti. Burton, "Küresel ısınmanın neden olduğu sıcaklık artışı ve asit yağmurlarındaki nitrojen tortuları, ormanlar açısından faydalı olabilir" yorumunu yaptı.


Araştırmanın kesin sonuçları 2012'de açıklanacak.

(CİHAN)

Kaynak: CHA