Aşırı Milliyetçi Ruslar, Ülke Genelinde 54 Şehirde Miting Düzenledi

Aşırı Milliyetçi Ruslar, Ülke Genelinde 54 Şehirde Miting Düzenledi

Yabancı Düşmanlığı ve Yabancılara Karşı Irkçı Saldırıların Günden Güne Artmakta Olduğu Rusya'da İnsan Hakları Örgütlerinin Tüm İtirazlarına Rağmen Aşırı Milliyetçi Gruplar Tarafından Bugün, Tüm Ülke Genelinde Düzenlenen Resmi İzinli Protesto Eylemlerinde Yine Yabancılara Karşı Sözlü Tehdit ve Hakaretler Yapıldı.

Aşırı Milliyetçi Ruslar, Ülke Genelinde 54 Şehirde Miting Düzenledi

Yabancı düşmanlığı ve yabancılara karşı ırkçı saldırıların günden güne artmakta olduğu Rusya'da insan hakları örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen aşırı milliyetçi gruplar tarafından bugün, tüm ülke genelinde düzenlenen resmi izinli protesto eylemlerinde yine yabancılara karşı sözlü tehdit ve hakaretler yapıldı.

Yılbaşından beri 7 yabancının katledildildiği Rusya'da aşırı milliyetçilerin Moskova'daki Triumflanaya Meydanı'nda düzenledikleri "Siyasi Tutuklulara Özgürlük" mitingine, izin koşulu gereğince yaklaşık 200 kişiden oluşan sınırlı sayıda kişi katıldı. Yaklaşık 2 bin polis görevlisi tarafından yoğun güvenlik önlemleri alınan eylem sırasında Rusya Başbakan Yardımcısı Anatoly Çubays'a suikast suçundan gözaltına alınan Boris Mironov ve Moskova'daki sinagoga saldırıdan suçlu bulunan Vladimir Kvoçkov'un serbest bırakılmasına ilişkin pankartlar açan eylemciler, "Rusya Ruslar'ındır", "İşgalcilere ölüm", "Siyasi tutuklulara özgürlük" gibi sloganlar attı. Eylem öncesinde bir açıklama yapan aşırı Rus milliyetçi milletvekili Nikolay Kuryanoviç, "Moskova'yla birlikte yaklaşık 54 farklı şehirde düzenlemekte olduğumuz eylemlerle, siyasi iktidarın ülke içi politikasına hayır diyoruz. Vatansever insanların cezaevine konulmasını öngören yeni ceza kanununun 282. maddesi, ülkedeki siyasi durumdan memnun olmayan halkın yüzde 89'luk kesimini kışkırtıcı ve ırkçı durumuna sokuyor. Siyasi iktidarı bir avuç zengini değil, Rus milletinin çıkarlarını korumaya çağırıyoruz" dedi.

Yasadışı Göçmenlere Karşı Mücadele Hareketi Başkanı Aleksandr Belov ise, "Bugünkü eylemin başlıca amacı, tüm dünyaya Rusya'nın halen gerçek demokrasiden çok uzak olduğunu duyurmaktır. Bu ülkede halen insanlar siyasi görüşlerinden dolayı gözaltına alınmakta. Sözde de olsa demokrasiyi savunan Rusya'da gerçek durum Stalin dönemini hatırlatıyor. Ülkedeki rejimin aynı zamanda Türkmenbaşı veya Kuzey Kore rejimiyle de ortak yönleri bulunmakta. Dünya kamuoyunu Rusya'daki siyasi durum konusunda biraz daha duyarlı olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Mitingde bir konuşma yapan aşırı milliyetçi milletvekillerinden Dmitriy Rogozin da, "Bakın ne hallere geldik. Moskova'da Ruslar'ın hakkını savunmak için eylem düzenliyoruz. Maalesef Rusya'da Ruslar yabancı haline getirildi. 90'lı yıllardan beri Ruslara karşı soykırım yapılıyor. Rus Milliyetçi Hareketi, Rusya'nın tek kurtuluş yoludur" dedi. Tüm Rus milletini siyasi iktidara karşı birlik olmaya çağıran Nikolay Koryanoviç ise, konuşmasında biran önce Rus imparatorluğunun kurulmasının önemini vurgularken, "Halkın yüzde 60'tan fazlası bir milletten oluşan ülkeler üniter yapıdadır. Biz neden federasyon olmalıyız? Fransa'dan farkımız ne? Bu ülkede Rus ulusal devleti ilan edilmeli ve Ruslar'la alay edilmesine dur denilmelidir" şeklinde konuştu.

Toplantıda bir konuşma yapan Aleksandr Belov ise, "Bin yıllardan beri dedelerimiz bu topraklar için savaştı. Bu topraklar Rus milletine ait. Kahrolsun işgalciler. Rus milleti silahlan. Ülkene sahip çık" diye konuştu.

Bu arada, Moskova polisi tarafından yapılan açıklamada, bu sabah Moskova'nın güney semtlerinden birinde Tacikistan uyruklu bir sokak temizlik görevlisinin ırkçılar tarafından katledildiği duyuruldu.

(AK-OYK-OYK-OK-D)