Aşırı Koruyucu Tutum Çocukları Pasifleştiriyor

Aşırı Koruyucu Tutum Çocukları Pasifleştiriyor

Aşırı Koruyucu Tutumun Çocukları Pasifleştirdiği Bildirildi. Çocukların Okuldaki veya Arkadaş Çevresindeki İlişkilerine Velilerin Müdahalesinin Kendine Güvensiz, Pasif, Muhakeme Yapamayan, Yanlışlarını Göremeyen Bir Nesil Yetişmesine Neden Olduğu Kaydedildi.

Aşırı Koruyucu Tutum Çocukları Pasifleştiriyor

Aşırı koruyucu tutumun çocukları pasifleştirdiği bildirildi. Çocukların okuldaki veya arkadaş çevresindeki ilişkilerine velilerin müdahalesinin kendine güvensiz, pasif, muhakeme yapamayan, yanlışlarını göremeyen bir nesil yetişmesine neden olduğu kaydedildi.

Anne-babaların her zaman çocukları için en iyisini isteyeceğini, onlara iyi bir ortam ve gelecek hazırlamak için mücadele edeceğini söyleyen Samsun Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Alican Usta, çocukları tehlikelerden uzak tutmak amacı güdülürken ortaya çıkan koruyuculuğun bir sınırı olması gerektiğini vurguladı.

Yaşanılan her tür durum ve davranışta geliştirilen aşırı koruyuculuğun çocuğun sağlıksız gelişmesine neden olacağını ifade eden Alican Usta, "Eğer çocuklara sorumluluk verilmez onların yapması gerekenler veli tarafından kendi göreviymiş gibi yapılırsa çocukta güven duygusu gelişmez. Bazı ailelerde çocuğun arkadaş seçimine, arkadaşları ile olan ilişkilerine, okuldaki durumuna, kişisel sorumluluklarına aşırı müdahale gözlenmektedir. Bu durum; çocuklarımızın yaparak, yaşayarak öğrenmelerinin, tecrübe geliştirmelerinin önünde önemli bir engel oluşturmaktadır. Çocukların kendilerini yetersiz, anne-babaları olmadan hiçbir şey yapamayacak bireyler olarak algılamalarına neden olmaktadır" dedi.

Aşırı koruyucu ve kollayıcı durumların ardından çocukta itaatkar ve tavizkar özelliklerin görülmeye başlayacağını açıklayan Alican Usta, "Bağımlı, utangaç, içine kapanık, sürekli ailelerinin yardımına ve desteğine ihtiyaç duyan, okuldan korkan, tedirgin, dayanıksız, kararsız, pasif, kendi kendine yetemeyen çocuklar, bu tür yaklaşımla yetiştirilen çocuklardır" uyarısında bulundu.

Usta, kendine güvenen, çevresiyle barışık olan çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynlerin şöyle davranmasını istedi:

"Öncelikle çocukların okuldaki veya arkadaş çevresindeki ilişkilerine sorgulayıcı müdahale olmamalı. Veliler, çocuğunu ve onun davranışlarını önemsediğini göstermeli. Onun korku ve endişelerine saygı duymalı. Çocuğun kendine has yeteneklerini ortaya çıkarmada yardımcı olmalı. Sorumluluklarını yerine getirdiğinde onun davranışlarını övmeli. Çocuğa mantıklı hedefler belirlemeli ve hedeflere ulaşması noktasında yardımcı olmalı".

(AG-SA-ÖK-Y)

Kaynak: İHA