Aşırı Elektrik Yüklü Taksiciler Parmaklarıyla Tüp Yakıyor
Haberler » Güncel » Haber

Aşırı Elektrik Yüklü Taksiciler Parmaklarıyla Tüp Yakıyor

Zonguldak'ta, SSK Taksi Durağı Şoförleri, Aşırı Elektrik Yüklü Olması Nedeniyle Parmaklarını Manyetolu Çakmak Gibi Kullanarak Piknik Tüpünü Yakıyorlar. Taksiciler, Zaman Zaman Müşterileri de Çarpmaları Nedeniyle Sıkıntı Yaşadıklarını İfade Etti.

Aşırı Elektrik Yüklü Taksiciler Parmaklarıyla Tüp Yakıyor

Zonguldak'ta, SSK taksi durağı şoförleri, aşırı elektrik yüklü olması nedeniyle parmaklarını manyetolu çakmak gibi kullanarak piknik tüpünü yakıyorlar. Taksiciler, zaman zaman müşterileri de çarpmaları nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi karşısında bulunan SSK taksi durağındaki taksiciler, günlük hayatta giydiği yünlü kıyafetler, kauçuk ayakkabı ve vücut hareketlerine kadar farklı sebeplere bağlı olarak oluşan sürtünme, etkilenme ve temas ile yüklendiği belirtilen statik elektriği bulunduruyor.

SAĞLIK SORUNUMUZ YOK

Vücudunda statik elektriği fazla şekilde hisseden taksiciler 50 yaşındaki Recep Yavuz, 34 yaşındaki Selahattin Başkurt, 30 yaşındaki Eşref Aygün, duraklarında, parmaklarını manyetolu çakmak gibi kullanarak piknik tüpünü yakıyorlar.

Taksiciler Yavuz, Başkurt ve Aygün, temas ettiği kişilerde de ''elektrik akımına kapılma'' hissi uyandırıyor. Vücudunda yüklenen statik elektrik nedeniyle metale dokunmasıyla kıvılcım çıkaran taksicilerden Recep Yavuz, yıllardır üzerlerindeki elektrik yükünün fazla olduğunu, bunun günlük yaşantılarını zaman zaman olumsuz etkilediğini söyledi. Özellikle taksisine binen müşterilere para üstü verirken zorlandığını anlatan Eşref Aygün de, "Giydiğimiz kıyafetler, ayakkabıdan üzerimizdeki elektriği toprağa

verememizden kaynaklanıyor olabilir. Durakta çakmak pek kullanmıyoruz. Çakmağının gazı biten arkadaşlar olduğu zaman parmağımızla tüpü yakabiliyoruz. Bazen müşterilerimizin ellerine değdiğimizde sıkıntı olabiliyor. Müşterilere para üstü verirken üzerimizdeki elektriği verdiğimizden olsa gerek bir an irkiliyorlar. Yakınlarımızla, arkadaşlarla tokalaşırken de benzer sorunla karşılaşıyorum. Ancak sağlık açısından herhangi bir problem yaşamıyorum. Bundan dolayı doktora gitme gereği duymadım. Durakta piknik

tüpüyle çay demleyeceğimiz zamanlar kimsede çakmak yoksa ben parmağımla yakıyorum. Bazen elektrik yüklü olmak avantaj da sağlıyor.''

Taksi durağında 11 kişinin çalıştığı ve çalışanlardan yarısından fazlasında aşırı elektrik yükü görüldüğü belirtildi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi yetkilileri de, yünlü kıyafet ve kauçuk ayakkabılardan statik enerjinin oluşabileceğini söyleyerek, taksicilerde bir sağlık sorunu bulunmadığını ifade ettiler.

(SD-SD-HO-Y)