Aşıklardan Atışmalı Organ Bağışı Çağrısı

Aşıklardan Atışmalı Organ Bağışı Çağrısı

Adana'nın Kozan ilçesinde, Organ Bağışı Haftası için düzenlenen etkinlikte sahne alan aşıklar, atışma yaparak organ bağışı çağrısı yaptı

Aşıklardan Atışmalı Organ Bağışı Çağrısı

Kozan ilçesinde, Organ Bağışı Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte sahne alan aşıklar, organ bağışına dikkat çekmek için atışma yaptı.

İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin koordinatörlüğünde belediye sinema salonunda "Bir organ bir hayat" sloganıyla program düzenlendi.

Etkinlikte Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Doku ve Organ Nakil Koordinatörü Dürdane Ertürk, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Erken, Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Adana Bölge Koordinatörü Dr. Nezahat Bingöl, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Erdal Özkan ve din görevlisi Abdurrahman Yılmaz, organ ve doku naklinin Türkiye ve Adana'daki gelişimi, yürütülen çalışmalar, organ naklinin etik yönü ve dini yönüne ilişkin bilgiler verdi. 4 ay önce karaciğer nakli yapılarak sağlığına kavuşan Talip Temurtaş da yaşadıklarını anlattı.

Konuşmaların aradından halk sanatçıları Aşık Osman Akçay ve Aşık Düphendereli sahne aldı. Osman Akçay, türkülerinde organ naklinin önemine değinirken, Aşık Süphanedereli ise  atışma gereği organ nakil uygulamasına sözde karşı çıktı.

İkilinin atışmada kullandıkları ifadeler salondaki konuklar tarafından ilgiyle izlendi. Atışma sonunda aşıklar, vatandaşlara organ bağışı yapmaları çağrısında bulundu.

İlçe Sağlık Müdürlüğünce salon çıkışında organ bağışı yapmak isteyenler için stant oluşturuldu. Etkinliği duyarak salona gelen Ersin Ünalan (46) etkinlikte organ bağışında bulunan ilk kişi oldu. - Adana