Aşık Veysel Mezarı Başında Anıldı

Aşık Veysel Mezarı Başında Anıldı

Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, Ölümünün 34. Yılında, Doğum Yeri Olan Sivas'ın Şarkışla İlçesi Sivrialan Köyündeki Mezarı Başında Anıldı.

Aşık Veysel Mezarı Başında Anıldı

Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 34. yılında, doğum yeri olan Sivas'ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyündeki mezarı başında anıldı.

Şarkışla Aşık Veysel Kültür Merkezinde düzenlenen anma töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Şarkışla Kaymakamı İsmail Çataklı, Aşık Veysel'i ölümünün 34. yıl dönümünde bir kez daha sevgi ve saygıyla andıklarını belirtti.

Çataklı, şunları kaydetti:

''Aşık Veysel daha hayattayken ünü taşmış, bütün dünya onu tanıyordu. Mühim olan bizim bundan ne anladığımız, arkasında bıraktıklarından ne anladığımız. Onun mesajlarından bir şeyler anlayıp, bunu hayata geçirmek önemli. Yoksa toplanıp kuyruklarla edebi cümlelerle anmanın bir faydası yok. Onun için biz onun şiirlerini okuyacağız. Mesajını anlayacağız.''

Belediye Başkanı Hacı Ömer Coşar da Aşık Veysel'in sazı ve sözüyle hep güzeli öğütlediğini, insanları birlik ve beraberliğe davet ettiğini belirterek, ''Aşık Veysel, ırk, din, dil, mezhep ayrımı yapmadan hep birlikten, beraberlikten yana oldu'' dedi.

Aşık Veysel'in oğlu Bahri Şatıroğlu ise babasının oluşturduğu meyve bahçesinden bahsederek, ''Bu bahçe çevreye güzel bir örnek oldu. Ben de bu bahçede ailemle birlikte bir dönem çalıştım'' diye konuştu.

Öğrencilerin Veysel'in şiirlerini okuduğu törende, Bahri Şatıroğlu da babasının türkülerini saz eşliğinde seslendirdi.

Buradaki programın ardından Sivrialan köyüne geçen dostları, ozanı mezarı başında andı. Aşık Veysel Meslek Yüksek Okulu öğrencileri de Veysel'in mezarı başında hatıra fotoğrafı çektirmek için birbirleriyle yarıştı.

Veysel'in müzeye dönüştürülen evinin gezilmesiyle sona eren anma törenine ozanın diğer oğlu Ahmet Şatıroğlu ile ziyaret için Türkiye'ye gelen Reinhard Schrock da katıldı.