Aşık Veysel'i Anma Etkinlikleri

Aşık Veysel'i Anma Etkinlikleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk Kültürünün En Seçkin Şahsiyetleri Arasında Yer Alan Aşık Veysel ile İlgili, "Aşık Veysel, Cumhuriyetin, Halkevlerinin Bir Ürünüdür. Cumhuriyete, Atatürk'e Saygısını Yaşamının Sonuna Kadar Sürdürmüştür" Dedi.

Aşık Veysel'i Anma Etkinlikleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk kültürünün en seçkin şahsiyetleri arasında yer alan Aşık Veysel ile ilgili, "Aşık Veysel, cumhuriyetin, halkevlerinin bir ürünüdür. Cumhuriyete, Atatürk'e saygısını yaşamının sonuna kadar sürdürmüştür" dedi.

Baykal, Aşık Veysel'in ölümünün 35. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Aşık Veysel Kültür Derneği'nin Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Dostluk ve Dayanışma' yemeğine katıldı. Yemekte konuşan Baykal, Aşık Veysel'in gerek ozan olarak, gerekse bir şair olarak, kültür dünyasının çok seçkin bir ürünü olduğunu söyledi. Aşık Veysel'in Anadolu'nun ücra bir köşesinde, güç koşullarda hayata başladığını ve bu güç şartlar altında kendisini en iyi şekilde yetiştirerek Türk kültürünün en seçkin şahsiyetleri arasında yerini aldığını anlatan Baykal, "Bu bir mucizedir. Bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi. Baykal, sanatçı kimliğinin yanı sıra Aşık Veysel'in yaşamı, trajedisi, dramı ve acılarının herkesi derinden etkilediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Aşık Veysel'in gözleri görmüyordu ama her şeyi okuyan bir insandı. Aşık Veysel karşımızda duruyor. Aşık Veysel, dünyaya ilerici bir pencereden bakan bir insandı. Çağdaş bir insandı. Siyaseti, cumhuriyet siyasetiydi. Aşık Veysel, cumhuriyetin, halkevlerinin bir ürünüdür. Cumhuriyete, Atatürk'e saygısını yaşamının sonuna kadar sürdürmüştür." Baykal, konuşmasının son bölümünde Aşık Veysel'in 'Kara Toprak' ve 'Uzun İnce Bir Yoldayım' adlı şiirlerini okudu. Siyaset konuşmayan Baykal, gazetecilerin sorularını da kabul etmedi.

(TAN-OK-Y)

Kaynak: İHA