Aşık Veysel Anısına "Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması" Düzenlenecek

Aşık Veysel Anısına "Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması" Düzenlenecek

Halk Ozanı Aşık Veysel'i anmak için Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde "4.Uluslararası Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması" düzenlenecek.

Aşık Veysel Anısına

Halk Ozanı Aşık Veysel'i anmak için Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde "4. Uluslararası Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması" düzenlenecek.

Hacıbektaş Veli Kültür Derneği tarafından 22-23 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek programa 13 ülkeden, şair, yazar ve devlet sanatçılarının yanı sıra halk şairleri katılacak.

Hacıbektaş-ı Veli Kültür Merkezi'nde yapılacak olan etkinliğin ilk gününde Aşık Veysel anısına düzenlenen şiir yarışmasında dereceye girenler için ödül töreni düzenlenecek ve törenin ardından "Tüm Yönleri ile Aşık Veysel ve Ozanlık Geleneği"konulu panel gerçekleştirilecek.

Başkanlığını Prof. Dr. Hayrettin İvgin'in yapacağı panele konuşmacı olarak Araştırmacı Yazarlar Hilmi Karslı, Veysel Kaymak,Gülay Öz, halk müziği derlemecisi İhsan Öztürk, TRT Sanatçısı Kubilay Dökmetaş ile Ozan-Der Başkanı Kenan Şahbudak katılacak. Aynı gün akşam ise Aşık Veysel'in türküleri sanatçılar tarafından seslendirilecek.

Etkinliğin ikinci gününde ise "Aşık Veysel Türkü ve Deyiş" yarışmasında dereceye girenler için ödül töreni düzenlenecek.

Ödül töreninin ardından ise programa katılanlar Hacıbektaş-ı Veli Dergahı, Çilehane, Ozanlar Anıtı ve Aşık Mahsuni Şerif'in mezarını ziyaret edecek. - NEVŞEHİR