Aşı kartı nedir? Aşı kartı nasıl alınır?

Aşı kartı nedir? Aşı kartı nasıl alınır?

Aşı kartı nedir? Aşı kartı nasıl alınır?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Aşı kartının durumu ve nasıl alınacağı vatandaşların merak konusu oldu. Peki, sşı kartı nedir? Aşı kartı nasıl alınır? İşte, detaylar…

Covid aşısı hakkında detaylar gündem olurken vatandaşlar aşı kartı konusunu merak etmeye başladı. Aşı katı hakkında aşı kartı nedir, aşı kartı nasıl alınır gibi konular araştırıldı. Peki, aşı kartı nedir?

AŞI KARTI NEDİR?

Türkiye'de COVID-19 aşılama çalışmaları 13 Ocak'ta başlamıştı. O tarihten beri vatandaşlar, e-Nabız ya da SMS ile aşı durumu sorgulayıp MHRS'nin tüm kanalları üzerinden diledikleri hastane ya da aile hekimine randevularını alıp aşılarını olabiliyor. Ardından da aşı bilgilerine hem e-Nabız hesaplarından hem de Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden erişebiliyor. Uygulamalara yeni eklenen özellikle artık aşı kimliklerini de e-Nabız ve Hayat Eve Sığar hesaplarından oluşturmaya başladılar.

2. doz aşısı tamamlanmış vatandaşlar, e-Nabız üzerinden "COVID-19 Aşı Durumu" menüsüne, ardından "COVID-19 Aşı Kartı" sekmesine girerek aşı kimliklerine erişebiliyor. Hayat Eve Sığar uygulamasında ise "COVID-19 Aşı Bilgilerim" menüsünden aşı kimliğini edinebiliyor. Eğer vatandaş, aşı kimliğinde pasaport bilgisinin de yer almasını isterse Hayat Eve Sığar uygulamasında bu seçeneğe girerek pasaport numarasını yazabiliyor.

Aşı kimliğinde yer alan QR kod okutulduğunda e-Nabız sistemine bağlanarak kartın doğruluğu kontrol edilebiliyor.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title