Aşı Kampanyasını Hutbeyle Duyuracaklar

Aşı Kampanyasını Hutbeyle Duyuracaklar

Mardin'de İl Sağlık Müdürü Dr. Celal Abakay'ın İstifasıyla Boşalan Göreve Atanan Dr. Mehmet Sait Aver, Halkın Sağlık Konusundaki Yanlış İnançlarını Kırmak İçin Müftülükten Yardım İstediklerini, Başlattıkları Aşı Kampanyasını Hutbeyle Duyuracaklarını Söyledi.

Aşı Kampanyasını Hutbeyle Duyuracaklar

Mardin'de İl Sağlık Müdürü Dr. Celal Abakay'ın istifasıyla boşalan göreve atanan Dr. Mehmet Sait Aver, halkın sağlık konusundaki yanlış inançlarını kırmak için müftülükten yardım istediklerini, başlattıkları aşı kampanyasını hutbeyle duyuracaklarını söyledi.

Göreve başlaması dolayısıyla kendisini ziyaret eden basın mensuplarıyla tanışıp kentin sağlık sorunları hakkında bilgi alışverişinde bulunan İl Sağlık Müdürü Aver, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24 ülkede aynı zamanda başlatılan aşı kampanyası hakkında da bilgi verdi. Bir aşı sayesinde çocuk ölümü oranını asgari düzeye indirmenin mümkün olduğunu kaydeden Aver, 17-22 Nisan tarihleri arasında sürdürülecek olan kampanyaya vatandaşlardan destek istedi.

Geçen yıl Mardin'de aşı kampanyalarında görevli personellerin kısırlık iddiası nedeniyle köylüler tarafından tartaklandığını hatırlatan Dr. Aver, halk arasındaki yanlış inanç ve kulaktan dolma bilgilerin önüne geçmek için müftülükten destek istediklerini söyledi. Bütün camilerde önümüzdeki cuma günü aşı kampanyasıyla ilgili olarak hutbe okutulacağını açıklayan Aver, 5 yaş altındaki eksik aşılı çocukları hedefleyen yeni bir aşı kampanyası başlatıldığını kaydetti. Amaçlarının aşısız çocuk kalmaması olduğunu belirten Aver, dünyada yıl içinde meydana gelen çocuk ölümü istatistiğiyle ilgili şunları söyledi:

''Dünyada her yıl difteri olan 30 bin çocuktan ortalama 3 bini, boğmaca olan 39 milyon çocuktan 300 bini, kızamık olan 30 milyon çocuktan ortalama 888'i ölmektedir. Ayrıca, her yıl veremden 2 milyon, hepatitten 500 bin kişi ölmektedir. Aşıyla çocuk ölüm oranını asgari düzeye indirmek mümkündür. Bunun için vatandaşlarımızın aşıdan kaçınmamalarını, kulaktan duyma bilgilere inanmamalarını, çocuklarına aşı yapmak isteyen sağlık ekiplerimize destek vermelerini istiyorum.''

(MNG-EST-GS-ÖZ-Y)