Ashton: Kesinlikle Bu Konu Tartışılmalı

Ashton: Kesinlikle Bu Konu Tartışılmalı

Geçen Ay Atandığı AB Dışişleri Bakanlığı Görevine Dün Resmen Başlayan Catherine Ashton, Türkiye'nin Katılım Müzakerelerinde Bu Kadar Uzun Sürede Sadece 1 Faslın Kapatılabilmiş Olması Nedeniyle Farklı Görüşlere Sahip Üye Ülkelerin Bu Konuyu Tartışması Gerektiğini Söyledi.

Ashton: Kesinlikle Bu Konu Tartışılmalı

Geçen ay atandığı AB dışişleri bakanlığı görevine dün resmen başlayan Catherine Ashton, Türkiye'nin katılım müzakerelerinde bu kadar uzun sürede sadece 1 faslın kapatılabilmiş olması nedeniyle farklı görüşlere sahip üye ülkelerin bu konuyu tartışması gerektiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde konuşan Ashton, Litvanyalı Sosalist Üye Justas Vincas Paleckis'in "Türkiye'nin önümüzdeki 10-15 yılda AB'ye üye olma yeteneği ve ihtimali var mı?" şeklindeki sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Türkiye uzun bir sürede 32 müzakere faslından sadece birini kapattı. Üye ülkeler genişleme konusunda farklı görüşlere sahip. Bunlara bakarak Türkiye ile ilişkilerimizi nasıl en iyi hale getirebilirizi tartışmamız gerekiyor. Bu kadar uzun sürede sadece bir faslın kapatılabilmiş olması kesinlikle bir tartışmayı gerektiriyor."

Ashton, milletvekillerinin diplomasi alanında tecrübesiz olduğunu söylemeleri üzerine "Ben bu göreve 27 devlet ve hükümet başkanınca seçildim. Sizin tercihiniz olmayabilirim. Bu görevde elimden gelenin en iyisini yapmak için çalışacağım" dedi.