Artvin-hopa Yolu Cankurtaran Dağı Tüneli İhalesi Onaylandı
Haberler » Güncel » Haber

Artvin-hopa Yolu Cankurtaran Dağı Tüneli İhalesi Onaylandı

Karayolları Genel Müdürlüğü, Artvin-hopa Yolu Cankurtaran Dağı Tüneli İhalesini, En Düşük Teklifi Veren İlk İki Firmayı Eledikten Sonra Üçüncü Düşük Teklifi Veren Çelikler Holding Bünyesindeki

Çelikler İnşaat'a Verdi.

Artvin-hopa Yolu Cankurtaran Dağı Tüneli İhalesi Onaylandı

Karayolları Genel Müdürlüğü, Artvin-Hopa yolu Cankurtaran Dağı Tüneli ihalesini, en düşük teklifi veren ilk iki firmayı eledikten sonra üçüncü düşük teklifi veren Çelikler Holding bünyesindeki Çelikler İnşaat'a verdi.

İhalenin onaylanmasından sonra Çelikler Holding bünyesindeki Çelikler İnşaat ile ihale sözleşmesi imzalanarak Hopa Dağı Tüneli konusunda bir önemli adım daha atıldı. Artvin'in yaklaşık elli yıllık rüyası olan Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli, böylelikle artık gerçekleşme yoluna girdi. İhaleyi alan firmaya 15 gün içerisinde yer teslimi yapılacak ve Çelikler İnşaat'ın kısa zaman içerisinde şantiyesini kurarak, bu yıl için hazırlanan 25 milyon TL ödenekle işe başlaması bekleniyor.

ARTVİN MİLLETVEKİLİ ÇOLAK: ARTIK ARTVİN BAŞKA HAYALLER KURACAK

Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli ile ilgili olarak bir önemli adım daha atılması ve ihaleyi alan firma ile sözleşmenin imzalanmasının ardından AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, yaptığı açıklama ile Artvin'in artık daha büyük hayaller kurması gerektiğini söyledi.

Konu hakkında açıklama yapan Artvin Milletvekili Çolak, AK Parti'nin bugüne kadar söylediği tüm sözleri tuttuğunu, Hopa Dağı Tünelinin halkın elli yıllık rüyası olduğunu ve bu rüyanın gerçeğe dönüşmesinden sonra Artvin'in başka hayaller kurmaya başlaması gerektiğini belirtti.

Ertekin Çolak, "Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli ile ilgili 20 Ağustos 2010 Cuma günü itibariyle önemli bir adım daha atılmıştır. Cankurtaran tüneli ile Hopa-Borçka arası duble yol projesinin ihalesi sonuçlanmış ve ihaleyi alan firma ile de sözleşme Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından imzalanmıştır. Hayırlı uğurlu olsun, diyorum. 1950'li yıllardan beri Hopa Dağı Cankurtaran tünelinin yapılmasını halkımız hayal ediyordu ve her seçim dönemi bu konu gündeme geliyordu. Çok şükür ki bizim iktidarımız dönemine denk gelmiştir ve bunu AK Parti iktidarı gerçeğe dönüştürmüştür." dedi.

"EYLÜL AYININ SONLARINDA VE EKİM BAŞLARINDA İNŞAAT BAŞLAYACAK"

Milletvekili Çolak, kendilerine düşen görevin konuyu takip etmek ve süreç içerisinde tünel inşaatının sonlanması ve hizmete girmesini sağlamak olduğunu ifade etti. 2010 yılı içerisinde bu iş için 25 milyon TL ödenek ayrıldığına işaret eden Çolak, şöyle devam etti:

"15 gün içerisinde yer teslimi yapılacak. Tabi ki ihaleyi alan firma şantiyesini falan yerleştirecek ve sanıyorum ki Eylül ayının sonlarında ve Ekim'in başlarında inşaat başlayacaktır. Ve tahmin ediyorum ki en kısa sürede de bu inşaat tamamlanacaktır. Bildiğiniz üzere çift tüp ve 5 bin 286 metre uzunluğunda olacak ve bu uzunluk ile Türkiye'nin en uzun tüneli olacaktır. Ayrıca tünel çıkışı itibariyle Borçka'ya kadar duble yol gelecektir. Bu, halkımızın hayalinin dışında bir olaydı ve şükürler olsun ki bunu başardık. Daha önceden de söyledim, Artvin halkı daha farklı hayaller kurmalı. Bizim insanımız geleceği görebiliyor. Feraset sahibi insanımız var. Ta 1950'li yıllarda geleceği görerek bu tünelin yapılması gerektiğini ifade etmişler. Artık ilimiz yeni hayaller kurmalı ve yeni projeler hayal etmelidir. AK Parti iktidarı bu hayalleri de gerçeğe dönüştürecektir."TÜRKİYE'NİN EN UZUN TÜNELİ OLACAK

Artvin'in yıllardır beklediği Cankurtaran Tüneli'nin tamamlanması ile birlikte Karadeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında inşa edilen ve Türkiye'nin en uzun kara yolu tünelinin de bulunduğu Bolaman-Perşembe arasındaki 3 bin 775 metrelik Nefise Akçelik tüneli unvanını kaybedecek. Cankurtaran Tüneli, ihalesinin gerçekleştirilmesi ile net uzunluğu 5 bin 286, giriş çıkış yapısı ile birlikte 5 bin 300 metrelik uzunluğu ile ülkemizin en uzun tüneli olacak. Bu uzunluğu ile Avrupa ve Dünya'da da sayılı tüneller arasına girecek olan Cankurtaran Tüneli, iki tüp şeklinde inşa edilecek olması ve her bir tüpte 2 şerit yolun olması, Artvin halkının yıllardır beklediğine değecek yeterlilikte bir yatırım olacak.

KIŞ AYLARINDA YAŞANAN SIKINTILARA BU TÜNEL SON VERECEK

İhale süreci sonuçlanan ve sözleşmesi imzalanan Cankurtaran Tüneli, tamamlanınca Türkiye'nin en büyük tüneli olma özelliğine kavuşacak. İhaleye çıkarılan Hopa-Borçka Cankurtaran Tüneli, 5 bin 300 metre uzunluğunda çift tüp şeklinde gerçekleştirilecek ve yolu 5,5 kilometre kısaltacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Hopa Cankurtaran Tüneli, 5 bin 300 metre uzunluğunda çift tüp şeklinde gerçekleştirilecek ve tamamı devlet tarafından milli bütçeden karşılanacak. İhalenin toplam yapım süresi 910 iş günü olarak belirlendi.

Tünelin yanı sıra ayrıca, iki kilometrelik bağlantı yolları da aynı şekilde ihaleye çıkarıldı. Yolun tamamlanmasıyla Cankurtaran geçidi, mesafenin kısalması ve ulaşım masraflarının azalmasının yanı sıra daha güvenli bir ulaşım güzergâhı konumuna gelecek.