Artvin Çoruh Üniversitesinde Mezuniyet Töreni

Artvin Çoruh Üniversitesinde Mezuniyet Töreni

ARTVİN (AA) - Artvin Çoruh Üniversitesinde mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Artvin Çoruh Üniversitesinde Mezuniyet Töreni
16.06.2016 14:46 | Son Güncelleme: 16.06.2016 14:46

ARTVİN (AA) - Artvin Çoruh Üniversitesinde mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezindeki törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman, 8 yıldır Artvin Çoruh Üniversitesinde rektörlük yaptığını ve kısa bir süre sonra bu görevden ayrılacağını belirterek, görev süresi içinde ciddi bir eğitim öğretim ve araştırma altyapısı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Artvin'de göreve başlarken bir üniversite hayali olduğunu dile getiren Duman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehrin içinde yer alan üniversite kampüsünde öğrenciler ve şehir sakinleri birlikte konferanslara, seminerlere katılıyor, kafeteryada birlikte sohbet ediyor, Çoruh kıyısında birlikte yürüyor. Üniversite kütüphanesi tüm şehre açık. Şehir sakinleri, misafirleri olarak kabul ettikleri öğrencilerimize kültürel zenginliklerini sunarken onların yerel kültürleriyle etkileşime girerek kültürlerini daha da zenginleştiriyor. Üniversitenin ne nizamiye adıyla anılan kapıları, ne de bu kapılarda kimlik soran güvenlik görevlileri var. Bu hayalin ne kadarı gerçekleşmiş, ne kadarı gerçekleşememiş bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa o da üniversite fenomenini Artvin'de her kurumun ve her bireyin kabul etmesini sağladığımızdır."

Duman, Artvin'in bugün itibarıyla 8 bine varan öğrencisi, 170'i öğretim üyesi olmak üzere 500'ü aşan akademik kadrosuyla küçük bir üniversite şehri olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından törene katılan çevre üniversitelerin rektörlerine teşekkür plaketi, üniversiteyi dereceyle bitiren öğrencilere plaket verildi.

Törene, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün, Vali Yardımcısı Ali Doğan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr, İhsan Günaydın, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, akademik personel, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kaynak: AA

title