Artvin Cerattepe'de Doğa Tahribatı

Artvin Cerattepe'de Doğa Tahribatı

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe ve Genya bölgelerindeki madencilik faaliyetlerine karşı mücadele eden Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, şirkete yer tahsisi için bölgeye gelen heyetin yolunu kütüklü kestikleri ve çevre mücadelesinin simgesi haline gelen alana 2.

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe ve Genya bölgelerindeki madencilik faaliyetlerine karşı mücadele eden Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, şirkete yer tahsisi için bölgeye gelen heyetin yolunu kütüklü kestikleri ve çevre mücadelesinin simgesi haline gelen alana 2.5 yıl aradan sonra yeniden çıktı. Karahan, tünel açılan, ağaçlar kesilen ve hafriyat atıklarının ormana boşaltıldığı alanı fotoğraflayarak oluşan doğa tahribatına tepkisini dile getirdi. Cerattepe ve Genya bölgelerinde madencilik faaliyetlerine karşı 2.5 yıl önce bölgede nöbet tutan Yeşil Artvin Derneği üyeleri, Orman Bölge Müdürlüğü'nün şirkete yer tahsisi yapmak için bölgeye geldiği sırada kütükle barikat kurarak yolu ulaşıma kapatmıştı. Cerattepe'deki çevre mücadelesinin simgeli haline görüntülerin yaşandığı alana 2.5 yıl sonra yeniden çıkan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, bölgede oluşan doğa tahribatını yerinde gördü. Tünelin açıldığı, ağaçların kesildiği, tünel içi hafriyat atıklarının ormana boşaltıldığı, çimento karışımlı suların çevreye gelişi güzel aktığını tespit eden Karahan, alanı fotoğrafladı.

KARAHAN YAŞAM ALANIMIZ İÇİN SAVAŞ VERİYORUZ

Yaşam alanları için savaş verdiklerini ifade eden Karahan 2.5 yıl önce yer tespiti yapıldığını duyduğumuzda Artvin halkıyla kütüklü fotoğrafın çekindiğimiz yere gitmiş ve onları geri çevirmiştik. Biz mücadelemizden asla vazgeçmedik. Şuanda görüldüğü gibi çalışmalar başlar başlamaz doğa tahribatı başladı. Bunların geri çekilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Artvin halkı asla buna teslim olamaz. Biz yaşam alanımız için savaş veriyoruz. Yaşamımızı korumak zorundayız. Gelecek kuşaklara bırakmamız gereken bir dünya mirası var. Bunu mutlaka aktarmamız gerekiyor. Bizim başka bir derdimiz yok o nedenle sonuna kadar mücadele edeceğiz dedi.

O ALANDA TÜNEL AÇILDI

Cerattepe'deki eylemlerde iş makinelerinin bölgeye sokmamak için halk tarafından kütükle kurulan ve çevre mücadelesinin de simgesi haline gelen barikatın yer aldığı alanda tünel yapıldığı kaydeden Karahan 2,5 yıl önce kütüklü fotoğrafın çekinildiği yerin tam arkasında bulunan alana tünel açtılar. O bölge tamamen ormanlıktı tünelden çıkan malzemeler o bölgeye atılmış. Bunun için kurumlara başvurduk ama ne yazık ki kurumlar 'bir sorun yok' diye cevap verdiler. Devletin, halkın bürokratları şirketin karşısında elleri ayakları bağlanıyor, hiçbir şey yapamıyor ve söylemiyor diye konuştu.

2 GÜN DİRENDİLER

Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii'nde 15 Şubat 2016 tarihinde madencilik faaliyetlerinin planlanması üzerine Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde birleşen Artvin halkı mücadele başlattı. Çalışmalar kapsamında şirket yetkilileri iş makinelerini Cerattepe'ye çıkarmak istedi. Tepki gösteren Artvin halkı da, araçları ve yola kurdukları barikatlarla iş makinelerinin bölgeye çıkmasına izin vermedi. 2 gün boyunca polis ve jandarmanın biber gazı, cop ve plastik mermi ile yaptığı müdahalelerin ardından halkın direnci kırıldı, yol açılarak iş makineleri Cerattepe Bölgesi'ne çıkarıldı.