Artvin: Barajlar Şehri Artvin'de Tehlikelere Tedbir Çağrısı
Haberler » Yerel » Haber

Artvin: Barajlar Şehri Artvin'de Tehlikelere Tedbir Çağrısı

- Artvin Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanı, Yüzme İl Temsilcisi ve Gönüllü Sivil Savunma Arama-kurtarma Elemanı, Fikri Özkan, Tamamlanan ve Yapılacak Barajlar Sonrasında , Şehirde Göller Meydana Geleceğini Belirterek, Su ile Gelecek Tehlikelerin Önlenmesi İçin Tedbir Alınması Gerektiğini Söyledi.

Artvin: Barajlar Şehri Artvin'de Tehlikelere Tedbir Çağrısı

- Artvin Eğitim Fakültesi öğretim elemanı, Yüzme İl Temsilcisi ve Gönüllü Sivil Savunma Arama-Kurtarma elemanı, Fikri Özkan, tamamlanan ve yapılacak barajlar sonrasında , şehirde göller meydana geleceğini belirterek, su ile gelecek tehlikelerin önlenmesi için tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Fikri Özkan,"Olası kazalara karşı bilgilendirme ve oluşabilecek risklere karşı bilinçlendirme çalışması yapılması gerektiğini anlattı. Özkan, "11 yıldır devam eden barajların inşaatı yavaş yavaş sonuçlanmaya ve barajlar şekil almaya başlamıştır. 2 yıl önce Muratlı Barajı, tamamlanıp üretime geçti, şimdi ise bu yıl başında Borçka Barajı üretime geçecek. Gelecek yıllarda da, ana baraj olan Deriner Barajı ve yapılacak olan diğer Yusufeli barajları . Peki barajların hepsi bittiğinde üretim başlayınca ne olacak ? Çok güzel şeyler olacak. Elektrik üretiminin dışında, taşımacılık, turizm , yelken yarışları, tekne turları, balık üretimi, daha güzel bir iklim ve değişen bir manzara kısaca bilinçli kullanılmasına ve korunmasına bağlı. Bir barajın bulunduğu bölgeye asla ve asla zararı olmaz, taki, o bölgede bilinçli ve duyarlı yaşadığımız sürece. Bütün bu güzelliklerin yanında bize düşen görev, bu güzelliklerin yanında olası kazalara maruz kalmamamız için o kazaların neler olacağını bilmek ve buna göre hareket etmektir. Artvin İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde son 5 yılda araçla birlikte Çoruh Nehri'ne düşme sonucu meydana gelen kazalarda, 43 kişi hayatını kaybetti, 74 kişi ise çeşitli şekillerde yaralandı."diye konuştu.

Özkan , "Barajların ikisi Muratlı ve Borçka, hemen yerleşim alanlarının yanı başında. Sürekli bir insan hareketliliğiyle iç içe. Bu barajların kenarlarındaki zemin yeni oldukları için oturmamış ve boş zeminler, suyla yumuşadıkları için kenarlarında dolaşmak, balık tutmak, yüzmek o kadar tehlikeli ki, her an göçük oluşabilir, kendimizi suda bulabiliriz. Yüzmek ise daha tehlikeli, çünkü suyun basıncı ve dengesiz sıcaklığı kalp krizi ve kasılmalara neden olacağı için hiçbir kurtuluş şansı olmayacaktır. "şeklinde konuştu.

Özkan, daha sonra şunları söyledi: "Yıllardır 'Gönüllü' Arama-Kurtarma uzmanı ve üniversitede bir eğitimci olarak, üzerime düşeni ;öncelikle, KTÜ Artvin Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Oktay Torul, Valilik, belidiye başkanlığı, Milli Eğitim, Sivil Savunma ,Gençlik ve Spor, DSİ müdürlekleri, Şoförler Derneği ve okullarımızda öğrencilerimize, muhtarlıklarımız aracılığı ile halkımıza yönelik "Felaket Tellallığı" yapmadan güzelliklerin yanında olası risklere ve kazalara karşı bilgilendirme çalışmamız başlamıştır. Halkımızın da bu konuda duyarlı olmasını diliyorum. Unutmayalım ki; Dünyada ki bütün uyarılar, yasaklar ve güvenlik önerileri en kıymetli olan insan canını korumak ve güvende yaşatmak içindir. Uyulmayan kuralın, düşünülmeyen yasağın, taşınmayan sorumluluğun ve dinlenilmeyen güvenlik önerilerinin sonu; bir gün mutlaka felaketle sonuçlanacaktır."

(ZA-İRT-Y)