Artvin Arhavi'de 'yüksek Kat' Tepkisi

Artvin Arhavi'de 'yüksek Kat' Tepkisi

Artvin Arhavi'de 'yüksek kat' tepkisiArhavi'de 'yüksek kat' tepkisiARTVİN'in Arhavi ilçesinde, daha önce çevrecilerin açtığı davayla Danıştay tarafından iptal edilen yüksek katlı bina yapımına olanak tanıyan 'İmar Planı' yeniden hazırlandı.

Artvin Arhavi'de 'yüksek kat' tepkisiArhavi'de 'yüksek kat' tepkisi

ARTVİN'in Arhavi ilçesinde, daha önce çevrecilerin açtığı davayla Danıştay tarafından iptal edilen yüksek katlı bina yapımına olanak tanıyan 'İmar Planı' yeniden hazırlandı. Belediye meclisi gündemine gelen ve yine yüksek katlı bina yapımına imkan tanıyan yeni 'İmar Planı' da tepkilere neden oldu. İlçe halkı, imza toplayıp plana itiraz edince belediye meclisinden geçmeyen plan, itirazların görüşülmesi için İmar Komisyonu'na geri gönderildi. Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, 'Burası yeşiliyle, doğasıyla, küçük yapılaşmasıyla güzel bir sahil şehri. Biz Arhavi'nin yüksek binalarla betona boğulmasını istemiyoruz diyerek tepkilerini dile getirdi.

Artvin'in Arhavi ilçesinde, doğayla uyumsuz çok katlı yapılara karşı mücadele başlatıldı. İlçede 3 yıl önce hazırlanan ve yüksek katlı binaları öngören 'İmar Planı' belediye meclisi tarafından onaylanmıştı. İlçede doğa koruma ve çevre mücadelesi veren Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri şehir plancıları odası aracılığıyla açtığı davada, Danıştay İmar Planı'nı iptal etti. Dava süreci devam ederken ilçede 14 katlı yüksek binalar inşa edildi. Mahkemenin iptal kararı sonrası Arhavi Belediyesi yeni bir İmar Planı hazırladı. Belediye meclisi gündemine gelen ve yine yüksek katlı bina yapımını öngören yeni 'İmar Planı' da tepkilere neden oldu. İlçe halkı, imza toplayıp plana itiraz edince belediye meclisinden geçmeyen plan, itirazların görüşülmesi için İmar Komisyonu'na geri gönderildi.

'İLÇEDE NEFES ALMAK İSTİYORUZ'

Arhavi Doğa Koruma Platformu Üyesi Nazlı Demet Uyanık, Arhavi'de nefes almak istediklerini belirterek ilçenin yeşili, doğası ve küçük yapılaşmasıyla güzel bir sahil şehir olduğunu söçyledi. Uyanık, 'Biz Arhavi'nin yüksek binalarla betona boğulmasını istemiyoruz. Gerekli itirazlarımızı yaptık. Arhavi genelinde dilekçeler topladık. Daha önce Danıştay tarafından buradaki imar planı iptal edildi. Fakat şimdi tekrardan o imar planı çok fazla değişikliğe uğratılmadan gündeme getirildi. Süreç bu şekilde devam ediyor. Bizim de itirazlarımız aynen devam edecekö dedi.

ÇİN SEDDİ BENZETMESİ

Akif Uyanık da 'Yüksek katlı binaların yarattığı sıkıntıları bilen biri olarak buranın doğal ve kentsel yapısının yüksek binalara uygun olmadığını düşünüyorum. Arhavi toplumu da bu binaları benimsemedi, bu binaları kabullenemedi. Vatandaşlar bu binalardan genel olarak şikayetçi. Artık bu yanlıştan biran önce dönülsün. Vadilerle denizin arasına bu binaların Çin Seddi gibi girmesini istemiyoruz. Bu tip binalara ruhsat verilmesinö diye konuştu.

'YÜKSEK BİNALAR KİM İÇİN'

Arhavi'nin hem nüfus olarak hem de yüz ölçümü olarak çok büyük bir ilçe olmadığını belirten Leyla Öncel ise 'Bu kadar yüksek binaları kimler için neden yapacaklarını anlamış değiliz. Şehir merkezinden yukarıya doğru 20'ye yakın yüksek binaların yapılacağı söyleniyor. Eğer o binaları yaparlar ise sadece denizi değil, deniz ile dere arasındaki alanda Çin Seddi yapmış olacaklar. Belediye yapılan yüksek katlı binaların mahkeme kararıyla mühürlendiğini söyledi fakat binalarda halen daha çalışmalar devam ediyor. Bu işçiler mühürlenen binalarda nasıl çalışıyor Bu işin içerisinde nasıl bir plan döndüğünü bilmiyoruz ama bir rant meselesi olduğunu düşünüyoruzö ifadelerini kullandı.