Artinternational'dan Rekor Rakamlar!

Artinternational'dan Rekor Rakamlar!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ARTINTERNATIONAL 27 ülkeden 87 galeri ve 400'den fazla sanatçıyı İstanbul'da buluşturan fuarı 30 binden fazla kişi gezdi.

Artinternational'dan Rekor Rakamlar!


27 ülkeden 87 galeri, 400'den fazla sanatçı,
30 binden fazla ziyaretçi,
2 binden fazla koleksiyoner,
30.2 milyon Dolarlık satış!


İstanbul sanat dünyasının en gözde uluslararası sanat fuarına dönüşen ARTINTERNATIONAL'ın toplam satış rakamı ise 30.2 milyon Dolar!

Türkiye'nin en prestijli uluslararası çağdaş ve modern sanat fuarı ARTINTERNATIONAL, dün (6 Eylül) sona erdi. Paul Kasmin Gallery, Pearl Lam Galleries, Gallery Lelong, Deweer Gallery, Robert Miller Gallery, Leila Heller Gallery, Victoria Miro, Sakshi Gallery, Galerie Du Monde gibi dünyanın seçkin galerilerin yanı sıra Joan Miró'dan Jan Fabre'ye, Marina Abramovic'ten Banksy'e, Yayoi Kusama'dan Jaume Plensa'ya, Marina Abramovic'ten Ai Weiwei'e, modern ve çağdaş sanatın usta isimlerinin eserlerini İstanbul'da buluşturan fuarı 32.383 kişi izledi.

Sanat, iş ve medya dünyasından isimler fuarda buluştu
4-6 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen fuara sanat, iş ve medya dünyasının ilgisi de büyük oldu. Aralarında Ahmet Raif Ünüvar, Amin Jaffer, Aaron Cezar, Agah Uğur, Arzu Sabancı, Aslı Pamir, Atilla Tacir, Ayşe ve Ece Ege, Ayşe ve Saruhan Doğan, Banu & Hakan Çarmıklı, Bennu Gerede, Bibi Gritti, Cem ve Ümit Boyner, Christos Larsinos, Çiğdem Simavi, Caroline Bourgeois, Colleen Ritzau Leth, David Adjaye, Demet Müftüoğlu Eşeli, Doğan Hızlan, Eda Taşpınar, Emre Dökmeci, Emre Narin, Engin Altan Düzyatan, Esra Ekmekçi, Fatima Maleki, Füsun Eczacıbaşı, Handan Öney, Hıncal Uluç, Hüma Kabakçı, Işık Keçeci Asur, Leyla Alaton, Mahmut Ünlü, Maide ve Emre Kurttepeli, Jarrett Gregory, Mehmet Ali Bakanay, Melkan Tabanlıoğlu, Metin Uca, Metin ve Ruken Mızraklı, Murat Pilevneli, Murat Ülker, Mustafa Taviloğlu, Nadia & Rajeeb Samdani, Natalia Shpytkovska, Nezih & Berrak Barut, Nicoletta Fiorucci, Oben Budak, Oya Delahaye, Ömer Dinçkök, Ömer Koç, Paula Al Askari, Pelin Batu, Philip Tinari, Salma Tuqan, Serdar Bilgili, Sevda ve Can Elgiz, Sevil Sabancı, Sevin Okyay, Seyhan Özdemir Sarper, Sheikha Paula Al Sabah, Tansa Mermerci, Tatyana Akhmedova, Uli Sigg, Venetia Porter ve Zerrin Tekindor'un da bulunduğu pek çok ünlü isim fuarı ilgiyle izledi.

En pahalısı Kusama oldu
Üç gün boyunca uluslararası alandan koleksiyoner ve sanat tüccarlarının ilgi odağı olan ArtInternational'da açılış gününden başlayarak yapılan satışlar toplamda 30 milyon 200 bin Dolar'a ulaştı. Paul Kasmin, Taner Ceylan'ın "Golden Age/Altın Çağ" serisinden son çalışması Satyr II'nin 150 bin Dolar'a alıcı bulduğunu açıklarken, ARTINTERNATIONAL'ın en yüksek ücretle satış yapan eseri Yayoi Kusama'nın 2015 tarihli "Blue Sky in the Midnight" adlı tablosu oldu. Bu yıl fuara ilk kez katılan Victoria Miro'yla gelen Kusama'nın bu işi 912 bin Dolar'a alıcı bularak fuarın da kendi rekorunu kırdı.

Avunduk: Olmayan bir şeyi yarattık
Fuarın kurucu ortaklarından Yeşim Avunduk, bu yıl hem ziyaretçi hem de satışların artışından büyük mutluluk duyduklarını ve üçüncü yılında olmasına rağmen fuarın çok büyük bir yol kat ettiğini belirterek şunları söyledi: "Bu yıl ARTINTERNATIONAL'ın üçüncü yılı ve taşların artık yerine oturduğu yıl. İyi bir strateji ve planla, çok iyi ve çok uluslu bir ekiple yürümenin hediyesi bu. Kurucuların deneyimleri burda çok önemli. Var olanlarla, herhangi bir rekabetle yola çıkmadık. Olmayan bir şeyi yaratmaktı amacımız ve ilerledik. Bu yüzden seçici komiteyle, düzeyli bir fuar ortaya çıkarmak önemliydi bizim için. Dahası, kültür turizminin nasıl bir ekonomik bir gücü olduğunu kanıtlarken, bir yandan da Türkiye'nin yaşadığı bütün olumsuzlara rağmen, 3 günlük yaratttığımız bu dünyada gelen herkese sanatın nefes alma alanı olduğunu gösterdik. Çünkü sanat dediğimiz şeyin sevmek, dostluk ve empati kurmak, başkalarının bakış açılarına, hayatlarına, doğduklarına saygı duymak demek olduğunu biliyoruz" yorumunda bulundu.

Bin çocuk sanatla buluştu!
ARTINTERNATIONAL'a özel bir alanda kurulan ve küçük ziyaretçileri sanatla buluşturan Ülker Çocuk Sanat Atölyesi ise bu yıl 1.000 çocuğu ağırladı. 2011'den beri çeşitli etkinliklerde kurulan atölye böylece, toplamda 14 bin çocuğu sanatla buluşturmuş oldu. Ülker Kurumsal İletişim Genel Müdürü Bahar Erbengi, çocukların genç yaşta sanatla tanışmasını sağlayan projelere destek olmaya devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Ülker olarak mutluluğun yolunun sanattan da geçtiğini biliyoruz. Çocukları sanatla buluşturduğumuz Ülker Çocuk Sanat Atölyesi çok özel bir proje. Bu proje ile sanatı gündelik hayatın bir parçası haline getirmeye çalışıyoruz. ARTINTERNATIONAL kapsamında kurduğumuz Ülker Çocuk Sanat Atölyesi'nde iki gün boyunca 1.000 çocuk sanatın tarihsel gelişimini 11 istasyonu olan İnteraktif Sanat Tarihi Tüneli'ni gezerek ve deneyimleyerek öğrendi. Mağara resimlerinden günümüz çağdaş sanatına kadar eğlenceli bir eğitim içeriği sunduk. Tüm alan içinde çocuklar serbest boyamadan kolaja ve duvar boyamaya pek çok farklı çalışmayla özgürce resim yaptı ve bisikletlerle 'spin painting' deneyimini yaşadı."

2016 Eylül'de buluşmak üzere
Henüz üçüncü yılında olmasına rağmen yılın en beklenen sanat olaylarından birine dönüşen ARTINTERNATIONAL, seçkin galeriler ve güçlü programıyla gelecek yıl Eylül'de yeniden sanatseverlerin karşısında olacak.


Kaynak: Bültenler