Arsuz'da Mültecileri Taşıyan Teknenin Alabora Olması

Arsuz'da Mültecileri Taşıyan Teknenin Alabora Olması

Hatay'ın İskenderun İlçesi Kale Köyü Açıklarında Fırtınaya Yakalanan ve İçerisinde 10 Kişinin Bulunduğu Balıkçı Teknesi Alabora Oldu. Olayda, Teknede Bulunan Filistinliler'den 1'i Öldü, 3'ü Kayboldu ve 4 Filistinli ile 2 KKTC Vatandaşı Sağ Olarak Kurtuldu.

Arsuz'da Mültecileri Taşıyan Teknenin Alabora Olması

Hatay'ın İskenderun ilçesi Kale köyü açıklarında fırtınaya yakalanan ve içerisinde 10 kişinin bulunduğu balıkçı teknesi alabora oldu. Olayda, teknede bulunan Filistinliler'den 1'i öldü, 3'ü kayboldu ve 4 Filistinli ile 2 KKTC vatandaşı sağ olarak kurtuldu.

Olay, İskenderun'a bağlı Kale köyü açıklarında meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Asi Nehri'nin Samandağ ağzından tekneye bindikleri ve aynı aileden oldukları belirlenen 2'si kadın 8 Filistinli, 2 KKTC vatandaşı tarafından Kıbrıs'a götürülmek üzere tekneyle denize açıldı. Teknenin 5 kişi kapasiteli bir balıkçı teknesi olduğu ve çıkan fırtınada alabora olduğu öğrenildi. Kale köyündeki MKÜ Su Ürünleri Araştırma Merkezi yakınlarında karaya vuran teknedeki KKTC uyruklu 2 kişi kendi çabalarıyla, 4 Filistinli de köylüler ve jandarma ekiplerinin yardımıyla kıyıya güçlükle çıkartıldı. Yarı baygın bir halde denizden çıkartılan 4 Filistinli, İskenderun Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Durumları iyi olan 2 KKTC vatandaşı ise, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Bu arada, köylüler ve jandarmanın çabasıyla bir Filistinli'ye ait ceset kıyıya çıkartıldıktan sonra İskenderun Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Denizde kaybolan 2'si kadın 3 Filistinli'nin ise öldüğü, cesetlerinin dalgaların arasında görüldüğü ama fırtına yüzünden cesetlere ulaşılamadığı iddia edildi.

Olayla ilgili tahkikat sürerken, kayıp 3 Filistinli için yarın arama kurtarma çalışması yapılacağı belirtildi.

(AS-YK-OK-Y)

Kaynak: İHA