Arşiv//Sınıf Öğretmenini Öğrencilerinin Önünde Öldüren Mesle

Arşiv//Sınıf Öğretmenini Öğrencilerinin Önünde Öldüren Mesle

İstanbul Bağcılar'da Sevgisine Karşılık Vermeyen Ana Sınıfı Öğretmeni Derya Çakır'ı, Öğrencilerinin Gözleri Önünde Kurşunlayıp Bıçaklayan Müdür Yardımcısı Ekrem Şavran'a, Tasarlayarak ve Canavarca His Saikiyle Öldürme Suçundan Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis İstemiyle Dava Açıldı.

Arşiv//Sınıf Öğretmenini Öğrencilerinin Önünde Öldüren Mesle

İstanbul Bağcılar'da sevgisine karşılık vermeyen ana sınıfı öğretmeni Derya Çakır'ı, öğrencilerinin gözleri önünde kurşunlayıp bıçaklayan Müdür Yardımcısı Ekrem Şavran'a, tasarlayarak ve canavarca his saikiyle öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Ekrem Şavran (33), 4 Mart 2010 günü, ana sınıfı öğretmeni Derya Çakır'a (25), 6 yaş grubundaki 18 öğrencisinin gözü önünde tabanca ile ateş etti. Ekrem Şavran, ölmediğini görünce Derya Çakır'ı boynundan ve sırtından bıçakladı. Derya Çakır okul görevlileri tarafından hastaneye kaldırılmak istenirken yolda hayatını kaybetti. Ekrem Şavran gözaltına alındı. Dehşetin tanığı öğrenciler "Kamera şakası yapıldı" denilerek diğer öğretmenleri tarafından sınıftan çıkarıldı. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, olaya tanık olan her öğrenci için rehber öğretmen ve psikolog görevlendirdi.

CİNAYETİ TASARLADI

Tutuklanan Ekrem Şavran hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianameye göre Ekrem Şavran, ilgi duyduğu Derya Çakır'a arkadaşlık ve evlenme teklif etti. Sınıf öğretmeni Derya Çakır, bu teklifi kabul etmedi. Sevgisine karşılık bulamayınca sinirlenen Ekrem Şavran, Şubat'ta İzmir'e giderek 9 mm çapında ruhsatsız bir tabanca aldı. Olay günü tabancasını ve bir ekmek bıçağını alarak, önceden tasarladığı gibi okula getirdi. Ekrem Şavran, konuştuğunda yine olumsuz cevap verdiğinde Derya Çakır'ı öldürmeyi planlayıp tasarladı.

Ekrem Şavran, saat 13.20'de Derya Çakır'ın ders verdiği sınıfa girdi. Derya Çakır'la konuşmaya çalıştı. Ancak Derya Çakır cevap vermedi. Ekrem Şavran, yaptığı plan gereği tabancasını çıkararak Derya Çakır'ın karın boşluğuna doğru bir el ateş etti. Sendeleyerek yere düşer Derya Çakır, kaçmaya çalıştı. Ekrem Savran, yere düşen Derya Çakır'ı arkadan sarılarak defalarca bıçakladı. Bu esnada öğrencilerden biri, sınıftan çıkarak okul idaresine haber verdi. İhbar üzerine gelen Emniyet görevlileri, Ekrem Şavran'ı silah ve bıçakla yakaladı.

HAKETMİŞTİ. HAKKIMI ALDIM

Ekrem Şavran, insan öldürme suç tipine uygun hareket etti. Önceden düşünüp öngördüğü, neticeyi de düşünüp önceden verdiği karar ve plan gereği ruhsatsız tabanca alarak plan yaptı. Önceden verdiği kararda sebat ve direnme gösterdi. Aranan Ekrem Şavran'ın üzerinden bir mektup çıktı. Mektupta, "Vasiyetimdir. Haketmişti. Hakkımı aldım" yazıyordu.