Arsenik, Lösemi Hastalarına Umut Olabilir

Arsenik, Lösemi Hastalarına Umut Olabilir

Böcek İlacı Olarak Kullanılan Arseniğin, Standart Bir Tedaviyle Birlikte Kullanıldığında Lösemi Hastalarının Yaşam Süresini Uzatabileceği Ortaya Çıktı.

Arsenik, Lösemi Hastalarına Umut Olabilir

Böcek ilacı olarak kullanılan arseniğin, standart bir tedaviyle birlikte kullanıldığında lösemi hastalarının yaşam süresini uzatabileceği ortaya çıktı.

ABD'nin Chicago kentinde düzenlenen Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin 43. konferansında çalışmaları hakkında bilgi veren Wake Forest Tıp Merkezi profesörlerinden Dr. Bayard Powell, uzman ekibiyle yaptıkları araştırmanın lösemi hastalarının tedavisine yeni bir soluk kazandırdığını söyledi.

Powell, rastgele seçilen akut promiyelositer lösemi hastası 518 yetişkin üzerinde yapılan klinik deneylerde, arsenik ve lösemi ilaçları alan 261 kişinin yaşam süresinin 3 yılın ardından yüzde 86 oranında, yalnızca standart tedavi görenlerin yaşam süresininse yüzde 77 oranında arttığının görüldüğünü bildirdi.

Arseniğin, Çin'de 2 bin yıldan fazladır geleneksel tıpta kullanıldığını vurgulayan Powell, bu yöntemin lösemi tedavisine de getirildiğini söyledi.

Kaynak: AA