Arpaçay'daki Cinayeti 12 Yaşındaki Çocuğun İşlediği İddiası

Arpaçay'daki Cinayeti 12 Yaşındaki Çocuğun İşlediği İddiası

Kars'ın Arpaçay İlçesinde Geçtiğimiz Gün Aracında Ölü Bulunan Olgun Kaya'yı, 12 Yaşındaki Bir Çocuğun Öldürdüğü İddia Edildi. Olgun Kaya'yı Öldürmesi İçin Babasının Talimat Verdiğini Söyleyen Zanlı Çocuk Esirgeme Kurumu'na Teslim Edilirken, Azmettiricisi Olduğu İddia Edilen Babası Tutuklandı.

Arpaçay'daki Cinayeti 12 Yaşındaki Çocuğun İşlediği İddiası

Kars'ın Arpaçay ilçesinde geçtiğimiz gün aracında ölü bulunan Olgun Kaya'yı, 12 yaşındaki bir çocuğun öldürdüğü iddia edildi. Olgun Kaya'yı öldürmesi için babasının talimat verdiğini söyleyen zanlı Çocuk Esirgeme Kurumu'na teslim edilirken, azmettiricisi olduğu iddia edilen babası tutuklandı.

Olayla ilgili Kars Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "25 Şubat 2008 tarihinde saat 10.55 sıralarında 155 telefonuna gelen ihbarda Yalınçayır Mahallesi'nde bir aracın yoldan çıkarak kara saplanmış olduğu ve sürücüsünün silahla vurulmuş olabileceği bilgileri verildi. İhbar üzerine emniyet ekipleri olay yerine intikal etti. Kamyonetin Kars istikametine doğru yolun sağ tarafında kara saplanmış olduğu, sürücünün ayakları araç içerisinde, yerde karın üzerinde yatıyor vaziyette ve başı kanlı olduğu görüldü. Cumhuriyet Savcısına bilgi verildikten sonra olay yerinde gerekli inceleme yapıldı. Olgun Kaya'nın cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Olay yerinde bulunan bir başka araç sürücüsü şüpheli Y.K., aracıyla seyir halinde iken önünde seyreden kamyonetin yoldan çıkması üzerine hemen aracın yanına gittiğini, araçtan B.E. isimli çocuğu kendi aracına bindirdiğini söyledi. Araç sürücüsünün vurulmuş olduğunu gördüğünü, bu sırada B.E.'nin kaçmaya çalıştığını da ifade eden Y.K., araçta bulunan kardeşinin şahsı yakaladığını ve hemen 155 Polis İmdat telefonunu arayarak bilgi verdiğini beyan etti" denildi.

Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen 12 yaşındaki B.E. ise, avukat ve doktor nezaretinde alınan ifadesinde, "Babam A.E., 1 hafta önce köyümüzde süt toplayan Olgun Kaya'yı göstererek, 'Bu adamı öldüreceksin' dedi. Olay günü bana olayda kullandığım tabancayı vererek şahsı öldürmemi söyledi. Tabancayı okul çantasına koyarak okula gittim. İlk iki derse girdim ve teneffüste okuldan ayrılarak yola çıktım. Olgun Kaya'nın aracını görünce el kaldırdım. Araç durunca tabancayı doldurarak araca bindim. Araç hareket edince Olgun Kaya'ya nişan alarak ateş ettim. Araç yoldan çıkarak kara saplandı. Araçtan indim ve başka bir aracın durduğunu gördüm ve bu araca bindim. Araçta bulunanların benim olayı işlediğimi gördüklerini anlayınca kaçmaya başladım. Ancak şahıslar beni yakalayarak gelen polislere teslim etti. Babamın, Olgun Kaya'yı neden öldürttüğünü bilmiyorum" dediği öğrenildi.

B.E.'nin annesi de ifadesinde oğlunun olayda kullandığı tabancanın eşine ait olduğunu belirtti. Şüpheli A.E. suçlamaları kabul etmezken, olayda kullanılan 9 milimetre çaplı tabanca, tabancaya ait 1 adet şarjör ve 1 adet fişeğe el konuldu. Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen şüphelilerden Y.K. serbest bırakılırken, A.E. sevk edildiği mahkemece tutuklandı, B.E. ise Kars Çocuk Esirgeme Kurumu'na teslim edildi.

(BA-İRT-NÇ-Y)

Kaynak: İHA