Arnavutluk Cumhurbaşkanlığına Bamir Topi Seçildi

Arnavutluk Cumhurbaşkanlığına Bamir Topi Seçildi

Arnavutluk Parlamentosu'nda Cumhurbaşkanı Seçimi İçin Yapılan 4. Oturumda İktidardaki Demokratik Parti Başkan Yardımcısı ve Demokratik Parti Parlamento Grubu Başkanı Bamir Topi Cumhurbaşkanı Seçildi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanlığına Bamir Topi Seçildi

Arnavutluk Parlamentosu'nda cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 4. oturumda iktidardaki Demokratik Parti Başkan Yardımcısı ve Demokratik Parti Parlamento Grubu Başkanı Bamir Topi cumhurbaşkanı seçildi.

Oturuma 140 milletvekilinden 90'ının katıldığı, Topi'nin 85 oy ile cumhurbaşkanı seçildiği belirtildi.

Muhalefetteki Demokratik İttifakı Partisi lideri olan diğer aday Neritan Ceka ise 5 oy aldı.

Bamir Topi, iktidardaki sağ partilerin resmi adayıydı. Ceka ise iktidardaki küçük partiler tarafından aday gösterilmişti.

Demokratik Parti lideri ve Başbakan Sali Berişa, iktidardakilerin Bamir Topi lehine oy kullanacağını belirtmiş ve muhalefettekilere parlamento çalışmalarına katılma çağrısında bulunmuştu.

Topi de düzenlediği basın toplantısında yarıştan çekilmeyeceğini ve başarılı olacağını vurgulayarak, cumhurbaşkanı seçimi krizinin bugünkü oturumda çözüleceğini ve ülkenin erken seçime gitmeyeceğini söylemişti.

Arnavutluk'ta iktidardaki partiler 81 sandalyeye sahip. Arnavutluk anayasasına göre cumhurbaşkanı seçimi hakkında parlamentoda 5 oturum düzenlenebiliyor. Cumhurbaşkanı adayının cumhurbaşkanı seçilebilmesi için oyların en az 84'ünü alması gerekiyor, aksi halde erken seçime gidiliyor.