Arnavutlu İşadamları: 'Anadolu Bizim Abimizdir'

Arnavutlu İşadamları: 'Anadolu Bizim Abimizdir'

Bu Yıl 6. Düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Kapsamında Aranavutluktan Türkiye'ye Gelen Akademisyen ve İşadamlarından Oluşan 20 Kişilik Bir Heyet, Kütahya'nın Tavşanlı İlçesinde Ziyaretlerde Bulundu.

Arnavutlu İşadamları: 'Anadolu Bizim Abimizdir'

Bu yıl 6. düzenlenen uluslararası Türkçe olimpiyatları kapsamında Aranavutluktan Türkiye'ye gelen akademisyen ve işadamlarından oluşan 20 kişilik bir heyet, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Tavşanlı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TASİAD) davetlisi olarak ilçeye gelen heyette ülkesinde müftü olarak görev yapan Gazi Aga, Arnavularla Türklerin tarihi bağlarının çok kuvvetli olduğunu, birçok gelenek ve göreneğinin birbirine benzediğini ve burada gösterilen ilgiden oldukça memnun kaldıklarını söyledi.

Heyette bulunan akademisyenlerden Ferdinand Bey, Anadolu'yu abileri olarak gördüklerini bunu Türkiye'ye geldiklerinde daha iyi anladıklarını kaydettti. Heyette Türkiye'ye ilk defa gelen işadamları, Türkiye'yi oryantalist otantik tarihi yapı olarak hayal ettiklerini ancak buraya geldiklerinde batı ve doğu medeniyetine çok güzel bir şekilde sentezleyip muasır medeniyetler seviyesine çıkmış bir ülke bulduklarını kaydetti.

Tavşanlı'da Özel Yavuz Selim Koleji, Özel Başarı İlköğretim Okulu ve Güleç Kimya'nın yanında bazı işyerlerini ziyaret eden Arnavut heyetine ev sahipliği yapan TASİAD Başkanı Zeki Güleç, misafirlerin ilçeye olan ilgisinin kendilerine mutlu ettiğini söyledi. Arnavutlarla tarihi bağların devam etmesi için ticari ve eğitim olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirten Başkan Güleç, leblebi ve temizlik sektöründe iki ülke arasında ticari olarak neler yapılabileceğini konuştuklarını ifade etti.

Öte yandan Arnavut heyeti yaptıkları ziyaretler kapsamında Palandöken Eğitim A.Ş. Genel Müdürü Muhammet Köleoğlu'na ülkelerinde bulunan bir caminin figürünü hediye etti.

Kaynak: CHA