Arkeoloji Haberleri

Arkeoloji haber, Arkeoloji son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Arkeoloji - 1.10.2020
Macaristan'da, Osmanlı dönemine ait kalıntılar bulundu
Molnar, bölgede 1999 yılından beri arkeolojik kazıların devam ettiğini, bu yıl tekrar başlayan kazılarda ilk defa hakkında bilgi olmayan yapıların keşfedildiğini söyledi.
Arkeoloji - 30.9.2020
"Atölye Modern" sonbaharda da sürecek
Atölye Modern Çevrimiçi programı, katılımcıların yazın alanındaki sınırlarını geliştirebilecekleri Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, sanatın tarihsel gelişimini keşfe davet eden Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi ve tematik içeriğiyle yeni bir bakış açısı sunan Sanat Tarihi Seminerleri başlığı altında Modern Sanatın Arkeolojisi, Modern ve Çağdaş Sanatta Sanatçının Portresi, Modern ve Çağdaş Sanatta Gündelik ve Sıradan Olanın Hikayesi, Çağdaş Sanat ve Siyaset adlı seminerlerden oluşuyor.
Arkeoloji - 30.9.2020
İş Bankası, arkeolojik çalışmalara desteğini sürdürüyor
Anadolu'nun binlerce yıllık geçmişini dünya kültür mirasına kazandırmak için çalışan bilim insanlarının özverili faaliyetlerine uzun soluklu biçimde katkı sağlayan Türkiye İş Bankası, bu kapsamda Teos ve Nysa antik kentlerinde devam eden kazılara destek vermeyi sürdürüyor.
Arkeoloji - 30.9.2020
Tekirdağ'da tarihi eserler afetlerde zarar görmemesi için sabitleniyor
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi'nde sergilenen tarihi eserlerin olası bir afet anında korunması için sabitleme çalışmalarına başladı.
Arkeoloji - 29.9.2020
"Taşlar Yerinden Oynuyor" projesiyle Anadolu'nun Neolitik dönem mirası kayıt altına alınacak
IFEA Direktörü Bayram Balcı yaptığı konuşmada, "Avrupa Birliği ve Türkiye kültürlerarası diyalog programı kapsamında onaylanan projenin koordinasyonunu IFEA olarak üstlendik. Bu proje Türkiye'de toplumun arkeolojik anıtlara yönelik farkındalığını arttırmayı, Anadolu'nun arkeolojik mirasının tanıtımını ve bu belgesel film vasıtasıyla Anadolu'nun neolitik mirasına uluslararası vurgu kazandırmayı amaçlıyor.
Arkeoloji - 29.9.2020
Neolitik kültürün Anadolu'dan yayıldığını anlatan "Taşlar Yerinden Oynuyor" belgeselinin galası
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından finanse edilen proje, toplumun arkeolojik kalıntılara yönelik farkındalığını artırmayı, Anadolu'nun arkeolojik mirasının tanıtımını ve çekilen belgesel film ile Anadolu'nun neolitik mirasına uluslararası vurgu kazandırabilmeyi amaçlıyor.
Arkeoloji - 29.9.2020
Ankara'dan kısa kısa
Kıbrıs Köyü Kanyonu'nun eskiden Ankara'nın su ihtiyacını karşıladığını aktaran Köse, şunları kaydetti: "Ulus'ta yer alan Roma Hamamı'na su buradan geliyor. Romalılardan kalan su arkları bulunuyor. Kanyonun içerisinde aynı zamanda fındık ağaçları bulunuyor. Kıbrıs köyü şelalesi ve Kıbrıs köyü piknik alanı da burada yer almaktadır. İçinde birçok şelaleyi barındırıyor ama bu güzelliği tanımıyoruz. Kıbrıs Kanyonu 3. derece doğal sit alanı ve 1. derece arkeolojik sit alanı olduğu için ilçemiz adına önemli bir kazanım olacak.
Arkeoloji - 27.9.2020
"Ferah Feza" sergisi yeniden sanatseverlerle buluştu
Her s¸eyi oldugˆu gibi algılama c¸abasıyla birlikte arkeoloji, mimari ve dogˆa referanslarının u¨st du¨zey analitik okumalarına da tanıklık edilen seçkide, tu¨m bu referansları ic¸eren bronz, ahs¸ap, tas¸ ve bakır gibi malzemelerle sanatc¸ının son do¨nem u¨rettigˆi yeni yapıtların da bulundugˆu bir anlatımla izleyiciye sunuluyor.
Arkeoloji - 26.9.2020
İsrail eski savunma bakanının Mısır'dan tarihi eser çalarken çekilen fotoğrafı ortaya çıktı
Fotoğrafın Dayan'ın tarihi eserleri çaldığının belgesi olduğu belirtilen haberde, Dayan ve beraberindeki askerlerin Mısır arkeoloji bölgesinden yağmaladıkları eserlerin olduğu çantaları taşırken görüntüleri yer alıyor.
Arkeoloji - 26.9.2020
Hindistan, Sri Lanka ile Budist bağların geliştirilmesi için 15 milyon dolar harcayacak
Hindistan Dışişleri Bakanlığı, paranın, Budist manastırlarının onarımı ve inşası, kapasite gelişimi, kültürel alışveriş, arkeolojik iş birliği ve Gotama Buda kalıntılarının karşılıklı sergilenmesine harcanacağını duyurdu.
Arkeoloji - 25.9.2020
Son dakika haberleri: Malazgirt Savaşı alanının tespiti için açılan mezarlarda kemik kalıntılarına rastlandı
"Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırma" projesi kapsamında Örenşar köyünün sırtlarındaki 1800 rakımlı tepede başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.
Arkeoloji - 24.9.2020
Kadının gücünü kadınlarla yürüyecek gösterecekler
Kadının yüzyıllar boyunca hor görülen ve yeterince değer verilmeyen bireyler olarak görüldüğünü, bunun için bu yürüyüşü düzenlediklerini ifade eden Yılmaz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Günümüz dünyasında ve özellikle ülkemizde kadına şiddet olayları artarak devam ederken, kadının yüzyıllar boyunca sindirilen, hor görülen, gereğince desteklenmeyen gücünü yeniden eline alabilmesi ve özgürce hareket edebilmesi için kadın kadına bir farkındalık yolculuğu başlıyor. Toplam 7 gün boyunca, Çanakkale Troya Kültür Rotası'nı yürümek üzere, gerçeği ayırt edebilme bilgeliği ve doğru zamanda aksiyona geçebilme gücünün simgesi olan tanrıça Athena'dan ilham alan 20 güçlü kadın, Çanakkale'den harekete geçiyor." Şaylan Yılmaz, 21 yerleşim yeri, 16 arkeolojik alan ile 7 tarihsel alanı sınırlarında barındıran rota kapsamında katılımcı kadınların farklı deneyimleri de bu sayede yaşama fırsatı bulacaklarını kaydetti.
Arkeoloji - 23.9.2020
Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu mescidin izlerini arıyorlar
Bu sene kazıyı 20 Temmuz'da başlattıklarını belirten Yılmazyaşar, şöyle devam etti: "Alandaki temizlik çalışmalarının ardından yoğun olarak sarnıçta kazılar devam ediyor. Kazı çalışmalarının yanı sıra Osmanlı'nın kuruluş sürecine dair en önemli kaynaklardan olan Osmanlı kronikleri ve Osmanlı arşivlerini de inceliyoruz. Arşivlerde bazı önemli tespitlere rastladık. Karacahisar Kalesi, Osmanlı'nın kuruluş sürecinde çok önemli bir yer. Bunun en önemli sebebi, Osmanlı kroniklerinde 1288'da kalenin fethedildiği yazılıyor. 1299'da da ilk hutbe Karacahisar Kalesi'nde okunuyor ve sikke basılarak Osmanlı Beyliği'nin bağımsızlığı ilan ediliyor. Karacahisar Kalesi, Osmanlı'nın kuruluşunun başladığı yer olarak tanımlanıyor. Osmanlı'nın kuruluş dönemine dair kaynaklarımız son derece az. Bu yüzden Osmanlı arkeolojisi son derece önemli.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Arkeoloji Haberleri | Arkeoloji Haber - Haberler - Sayfa 4 - Arkeoloji haberleri, son dakika arkeoloji haber ve gelişmeleri burada. 3500 Yıllık Yesemek Tarihe Işık Tutuyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.10.2020 11:34:59. #1.15#
title