Arjantin'de 'Tango' Operasyonu

Arjantin'de 'Tango' Operasyonu

Arjantin'in Başkenti Buenos Aires'te Görev Yapan ve Aralarında ABD ve Rusya'nın da Yer Aldığı 40 Kadar Ülkenin Diplomatı Hakkında Otomobil Kaçakçılığı Yaptıkları Şüphesiyle Soruşturma Başlatıldığı Bildirildi.

Arjantin'de 'Tango' Operasyonu

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te görev yapan ve aralarında ABD ve Rusya'nın da yer aldığı 40 kadar ülkenin diplomatı hakkında otomobil kaçakçılığı yaptıkları şüphesiyle soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Gazeteler, adli kaynaklara dayanarak verdikleri haberlerde, soruşturmanın Dışişleri Bakanlığının şikayeti üzerine başlatıldığını yazdı.

Uluslararası İşbirliği Bakanlığı Müsteşarı Rodolfo Quintana da Dışişleri Bakanlığının şikayette bulunduğunu doğruladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, diplomatik kullanıma ayrılmış vergiden muaf araç ithalatı denetimlerinde 2004 ile 2007 arasında çok sayıda yolsuzluk yapıldığının ortaya çıktığı da belirtildi.

Arjantin'deki düzenleme, diplomatlara, piyasa değerinin yarı fiyatına kadar düşebilen fiyatlara otomobil alma imkanı sağlıyor. Ancak diplomatik amaçla kullanılacağı beyan edilerek diplomatik plakalı olarak satın alınan bazı araçların piyasaya satıldığı ifade ediliyor.

Kaynak: DHA