Arınç'tan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Polesi'ye Mektup

Arınç'tan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Polesi'ye Mektup

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Polesi'yi Başkanlığa Seçilmesinden Dolayı Tebrik Ederek, "İsrail ile Gelişmekte Olan İlişkilerimize Ek Olarak, Ortadoğu'daki Şiddete Çare Bulabilmek İçin Ülkenizle Birlikte Çalıştık. Ülkeniz Gibi Biz de Irak'taki Sorunlara Kalıcı Bir Çözüm Bulunmasından Yanayız. Kongrede Görev Yapacağınız Süre Boyunca Dostluğumuzun Güçlü Kalacağın...

Arınç'tan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Polesi'ye Mektup

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Polesi'yi başkanlığa seçilmesinden dolayı tebrik ederek, "İsrail ile gelişmekte olan ilişkilerimize ek olarak, Ortadoğu'daki şiddete çare bulabilmek için ülkenizle birlikte çalıştık. Ülkeniz gibi biz de Irak'taki sorunlara kalıcı bir çözüm bulunmasından yanayız. Kongrede görev yapacağınız süre boyunca dostluğumuzun güçlü kalacağına inancım sonsuzdur" dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na seçilen Nancy Pelosi, Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer ve ABD Senatosu Çoğunluk Liderliği'ne seçilen Harry Reid'e birer tebrik mektubu gönderen TBMM Başkanı Arınç, Meclis Başkanlığı ve parlamento liderliğinin büyük sorumluluk ve aynı zamanda büyük kişisel mutluluk veren bir görev olduğunu ifade etti. TBMM Başkanı Arınç, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"TBMM Başkanı olarak, ABD Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na seçilmenizden ötürü sizi tebrik ederim. Meclis Başkanlığı, edindiğim tecrübeler ışığı altında, büyük sorumluluk ve aynı zamanda büyük kişisel mutluluk veren bir görevdir. Sayın Başkan, bizler yalnızca bir unvan taşımakla kalmayıp aynı zamanda müttefik ve dostluk ilişkileri yüz yıl öncesine dayanan iki ülkenin yasama meclislerini yönetmekteyiz. Enerji güvenliğinin sağlanmasından Balkanlar'da güvenliğin korunmasına, Afganistan'ın yeniden inşasından Lübnan'da barışı tesis etme çabalarına kadar birçok önemli konuda stratejik ortaklar olarak Türkiye ve ABD birlikte hareket etmiştir. Bu dönem boyunca biz birbirimizi dost ve müttefik olarak nitelendirdik. İsrail ile gelişmekte olan ilişkilerimize ek olarak, Ortadoğu'daki şiddete çare bulabilmek için ülkenizle birlikte çalıştık. Ülkeniz gibi biz de Irak'taki sorunlara kalıcı bir çözüm bulunmasından yanayız. Kongrede görev yapacağınız süre boyunca dostluğumuzun güçlü kalacağına inancım sonsuzdur. Bir kez daha, Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na seçilmenizden dolayı en içten tebriklerimi sunuyor ve sizinle görüşmeyi umuyorum."

(AU-MAY-SN-SN-Y)