Arınç: 'Sessiz Çoğunluğun Oyunu Aldık'

Arınç: 'Sessiz Çoğunluğun Oyunu Aldık'

TBMM Başkanı Bülent Arınç, İki Seçmenden Birinin Oyunu Almanın Her Partiye Nasip Olmadığını Belirterek, 'Sessiz Çoğunluğun Oyunu Aldık' Dedi.

Arınç: 'Sessiz Çoğunluğun Oyunu Aldık'

TBMM Başkanı Bülent Arınç, iki seçmenden birinin oyunu almanın her partiye nasip olmadığını belirterek, ''Sessiz çoğunluğun oyunu aldık'' dedi.

CNN Türk'te canlı yayında soruları yanıtlayan Arınç, seçim sonuçlarını değerlendirirken, AK Parti'nin büyük bir başarı yakaladığını ve oyunu arttırdığını belirterek, bağımsız adayların da ilk kez bu kadar yüksek oy aldığını vurguladı.

Seçime katılımın çok yüksek oranda olduğunu ve huzur içinde yapıldığına işaret eden Arınç, ''Seçim öncesi senaryolarda 22 Temmuz'a ulaşabilmek bile bir başarıydı. Bazılarına göre, seçimleri gölgelemek için pek çok şeyin yapılacağı söyleniyordu. Ama her türlü tedbir alındı ve vatandaşımız sandığına sahip çıktı'' dedi.

Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak gazetelerde ''Bu da halkın muhtırası'' başlıkları atıldığı hatırlatılarak, ''Cumhurbaşkanı seçim sürecinde yaşananlar mı AK Parti'yi bu noktaya getirdi?'' sorusuna Arınç, şunları söyledi:

''Sadece o değil, onlarca sebep var. Bu onlardan bir tanesi sadece....Muhtıra denildiğinde hemen akla şartlanmışlık içinde başka şeyler geliyor ama buna halkın en güzel cevabı diye bakmak gerekiyor. Halkın topu tüfeği, başka imkanı yok. Demokrasilerde halk kararını seçimde ve sandıkta veriyor. Halkımızın seçim ve sandığı çok iyi kullanıyor. Yaşananlara karşı düşüncesini duygularını ve kararını ancak sandıkta ifade ediyor. AK Parti ve hükümetine karşı cevabını sandıkta verdi. Buna muhtıra, bildiri, karar ne derseniz deyin. Şüphesiz bazı olaylar AK Parti'ye yönelişi güçlendirmiş olabilir. AK Parti, halkın önüne yaptıklarıyla çıktı, iple, urganla, vesaire ile çıkmadı.''

Arınç, ''1 ay içinde Cumhurbaşkanı seçilemezse süreç başlamadığı için erken seçime gidilir mi?'' sorusu üzerine, şöyle konuştu:

''Anayasada '1 ay içinde Cumhurbaşkanı seçimi yapılacak' diye bir şey yok. Cumhurbaşkanı seçimi yapılacaksa 1 aylık süre var. Bunu herkes kendi kafasına göre anlattığı için kafalar karışıyor. 101 ve 102. maddelerinde 'görev süresi biten Cumhurbaşkanının süresi bitmeden süreç başlar' deniyor. Bu geçmişte kaldı, 16 Nisan ile 16 Mayıs arası, Sayın Sezer'in süresinin bitmesinden önceki son 30 gündür. Anayasa bunu söylüyor. Ama şu anda bizim başımızda bir cumhurbaşkanımız var. Süresi bittiği halde göreve devam ediyor. Bizim yeni süreci, görev süresi bittiği halde yeni Cumhurbaşkanı seçilmediği için görevine devam etiğini ifade eden bir cumhurbaşkanı varken, yeni cumhurbaşkanı nasıl seçeceğiz onu konuşuyoruz. Cumhurbaşkanlığında bir boşalma var kabul edilseydi, zaten 10 gün içinde yeni Cumhurbaşkanını seçmemiz lazımdı. Eğer böyle bir şey var idiyse, 16 Mayıstan sonraki boşalma halini dikkate alıp yerine bir vekalet düşünmemiz gerekecekti. 'Hala orada gözü var' diyen aklıevveller çıkabilir, kendimi dışarıda tutarak söylüyorum. Bu şu anda da mümkün. Sayın cumhurbaşkanı 10-20 gün sonra görevinden ayrıldığı taktirde yeni Meclis Başkanı da seçilmiş olacak. Yeni Meclis Başkanı Cumhurbaşkanlığına vekalet eder ve yeni 11. Cumhurbaşkanını seçmek için Mecliste biz işlemleri başlatabiliriz.''

Cumhurbaşkanı makamının boşalmasının kabul edilmesi halinde bu boşalmanın karşılığında da meclis başkanının vekalet edeceğinin Anayasada yer aldığını kaydeden Arınç, ''Biz yeni cumhurbaşkanı sürecini Meclisteki tabloya bakarak başlatabiliriz. Böyle bir şey düşünülmezse, 21 Ekim'deki referandum sürecine bakacağız. Aralık ayı sonu itibariyle da yeni cumhurbaşkanı halk tarafından seçilir'' diye konuştu.