Arınç: Sendikalaşma Çabalarını Destekliyoruz

Arınç: Sendikalaşma Çabalarını Destekliyoruz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Sendikalaşma, gazeteci arkadaşlarımız öncelikle büyük bir cesaretle yapacakları şey" dedi.

Arınç: Sendikalaşma Çabalarını Destekliyoruz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Sendikalaşma, gazeteci arkadaşlarımız öncelikle büyük bir cesaretle yapacakları şey. Yani bu cesaretin sizde fazlasıyla var olduğunu görüyorum. Patronlarınızla anlaşabildiğiniz ölçüde herhalde sendikalaşma mümkün olabilecek." dedi.

Vakıfbak Türkiye Foto Muhabirleri Derneği 2012 Yılın Basın Fotoğrafı ödülleri sahiplerini buldu. Ankara'da yapılan programa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Ankara Valisi Alaatin Yüksel, Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel ve birçok gazeteci katıldı.

Muhabirlerin meslekten gelen pek çok sıkıntıları olduğunu vurgulayan Bülent Arınç, bu sıkıntıların zaman zaman siyasetçilere de iletildiğini belirtti. Siyasetçilere iletilen konulardan birinin 2008 yılında kaldırılan fiili hizmet zammı veya yıpranma tazminatı olduğuna dikkat çeken Arınç, "Başbakanımız 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde konuyu talimat olarak bize verdi ve mecliste mutabakatla bu hak tekrar iade edilmiş oldu. Gazeteci arkadaşlarımızın mesleki faaliyetlerinden kaynaklanan başka sorunları da var. Bu sorunların bir kısmı işverenlere ait yani medyanın patronlarına aittir. Bir kısmı çalışan gazetecilerin kendileri ile ilgili bir kısmı da hükümetlere siyasete yükleyebileceğimiz konular da var. Sendikalaşma gazeteci arkadaşlarımız öncelikle büyük bir cesaretle yapacakları şey. Yani bu cesaretin sizde fazlasıyla var olduğunu görüyorum. Patronlarınızla anlaşabildiğiniz ölçüde herhalde sendikalaşma mümkün olabilecek." şeklinde konuştu.

"SENDİKALAŞMA ÇABALARINI DESTEKLİYORUZ"

Sendikalaşma yönündeki her türlü faaliyeti destekleyeceklerini vurgulayan Arınç, konuşmasına şöyle devam etti: "Biz sendikasızlaştırmak değil sendika yönündeki çabaları her zaman destekliyoruz ve takdirle karşılıyoruz. Ancak gazetecilerin çalışma güvencesinin olmayışı düşük ücretlerle çalıştırılıyor olmaları aylarca maaşlarından sosyal haklarından mahrum olmaları özellikle o gazeteleri çıkaran ve her biri de toplumda çok iyi bilinen kişilerle ilgili bir konu. Bunları hedef göstererek açıklamalar yaptığımı bu açıklamalar sonunda 3 aylık ödenmemiş maaşlarında kurtulduğunu biliyorum. Ama bu konuda yargının da adliyenin de mutlak işin içine girmesi lazım. Bu kişilerin bir şekilde deşifre edilmek sureti ile çalışanlarının alın terinin mutlaka terleri kurumadan ödenmesi gerektiğini de onlara hatırlatmamız gerekiyor."

Maliye Bakanlığı olarak ellerinden geleni her şeyi yapacaklarını ve her zaman gazetecilerin yanında olduklarını söyleyen Şimşek, Zaman zaman toplantılarda bizim fotoğraflar çekilirken fotoğraf çeken arkadaşlara imreniyorum ben öbür tarafta olsam. Makine benim elimde olsaydı diyorum. Evde fotoğraf makinem ve lenslerim var ama taşıyıp fotoğraf çekemiyorum. Bir iki hafta önce Batman Sason'da fotoğraf çektik ve yine yarım günlüğüne Bolu Abant'a gittik ve makineyi yanıma alma imkanı bulmuştum. Bu sektörde bu alanda çalışan bütün arkadaşlarımız tebriki hak ediyor." dedi.

YILIN ÖDÜL KAZANAN FOTO MUHABİRLERİ

Birçok dalda ödülün verildiği programda ise ödül alan isimler şöyle:

Yılın Haber Fotoğrafı: Bünyamin Aygün (Milliyet Gazetesi),Canan Altıntaş (Doğan Haber Ajansı),Murat Şaka (Hürriyet Gazetesi). Yılın Serbest Fotoğrafı Mahmut Burak Bürkük (Zaman Gazetesi), Sedat Suna (EPA), Ali Kılıç (Serbest Foto Muhabiri). Yılın Spor Fotoğrafı Emre Oktay (Hürriyet Gazetesi), Ali İhsan Öztürk (Anadolu Ajansı), Sedat Yılmaz (Habertürk Gazetesi). Yılın Çevre Fotoğrafı Mehmet Yaman (Zaman Gazetesi), Ali İhsan Öztürk (Anadolu Ajansı),İsa Şimşek (Zaman Gazetesi). Yılın Siyaset Fotoğrafı Evrim Aydın (Anadolu Ajansı), Evrim Aydın (Anadolu Ajansı), Fahir Arıkan (Hürriyet Gazetesi). Yılın Foto Röportajı Onur Çoban (Zaman Gazetesi), Mehmet Ali Poyraz (Zaman Gazetesi),Kürşat Bayhan (Zaman Gazetesi). Rafet Hüner Özel Ödülü Burak Akbulut (Anadolu Ajansı),Vakıfbank Özel Ödülü Ali İhsan Öztürk (Anadolu Ajansı), TFMD Özel Ödülü Emin Özmen (Sabah Gazetesi), Mustafa Pekcan Özel Ödülü Bülent Doruk (Anadolu Ajansı).