Arınç: İmralı - Kandil İlişkisi Ortadan Kalkmıştır

Arınç: İmralı - Kandil İlişkisi Ortadan Kalkmıştır

Bursa gezisini sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4 yerel televizyonun ortak yayına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arınç: İmralı - Kandil İlişkisi Ortadan Kalkmıştır
24.11.2011 21:48 | Son Güncelleme: 24.11.2011 21:48

Bursa gezisini sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4 yerel televizyonun ortak yayına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen canlı yayında, terör konusuna değinin Arınç, son 6-7 ay içerisinde olağanüstü terör eylemlerinin yapıldığını belirterek, 'Çok sıkıntı çektik gözümüzden yaşlar aktı" dedi.

Hiç bir dönemde bu dönemdeki kadar terörle mücadelede başarı sağlanamadığını ileri süren Arınç, "Hiç girilmeyen yerlere giriliyor. Temelinden meseleye bakılıyor. Kafası ile gövdesinin arası kopartılıyor. Eylem yapamaz noktaya, sadece birilerinin çılgınca kendisini feda ederek yaptığı eylemler gözüküyor" dedi. İmralı ile Kandil ilişkisinin ortadan kaldırıldığını anlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Talimatlar gitmemektedir ve örgütün başlarındakiler de bu konuda bir dağınıklık içindedir. Dış destek Türkiye'nin her zamankinden daha fazla yanındadır ve güvenlik güçlerimiz her zamankinden daha iyi bir noktadadır. Ben umuyorum ki yakın zamanda örgüt eylem yapamaz duruma gelir. Kötünü kazımak sonuna kadar gitmek bunlar ayrı bir şey bunlar da mümkün olacak ama bizim bütün amacımız silah bırakılmalı örgütün eylem yapamaz noktaya gelmesidir."

"SURİYE'YE NE MÜDAHALE EDERİZ NE DE ETTİRİRİZ"

Türkiye ile Suriye ilişkilerini de değerlendiren Arınç, Suriye'deki olayları yakından takip ettiklerini söyledi. Arınç, "Beşar Esat'la ailesiyle hükümetiyle yakınlığımız herkes tarafından biliniyor. Ama Suriye'de şu an kendi halkına zulmeden bir yönetim var. Dolayısıyla reformların bir an önce yapılması, demokrasinin yerleşmesi için biz ikaz vazifemizi yaptık. Başbakanımızın ve cumhurbaşkanımızın Suriye yönetimini ikaz etmesi konusundaki tavırlarını ben doğru buluyorum. Anlayışla karşılıyorum. Ama ne Suriye'ye müdahale ederiz. Ne de dışardan müdahale ettiririz." dedi.

"CUMHURBAŞKANLIĞINI YERDEN GÖĞE KADAR HAK EDİYOR"

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili değerlendirmede de bulunan Arınç, günü geldiğinde halkın cumhurbaşkanını seçeceğini söyledi. Arınç, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmayı hak ettiğini belirtirken de şöyle dedi:

"Kim aday olur, kim aday olmalı? Biz günü geldiğinde sandık başına gittiğimiz zaman sivil cumhurbaşkanlığı adayları için oy kullanacağız. Bana sorarsanız 'Sayın Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığını hak ediyor mu?' diye. Benim cevabım da 'yerden göğe kadar hak ediyor' olur. Kendisi arzu eder mi? Bunu şimdiden değerlendirmek mümkün değil. Ama biz o dönem geldiğinde Türk halkı olarak Cumhurbaşkanını başarıyla seçeceğiz" dedi.

-Bursa

Kaynak: DHA

title