Arınç: " Davanın Reddedilmesini Bekliyoruz"

Arınç: " Davanın Reddedilmesini Bekliyoruz"

TBMM Eski Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, AK Parti Hakkındaki Kapatma Davasıyla İlgili Hukuki Açıdan ve Yargı Süreci Bakımından 'En Doğrusunun' Yapıldığını İfade Ederek, 'Ama Biz Bir An Önce Yargı Sürecinde AK Parti Hakkındaki Kapatma Davasının Reddedilmesini Bekliyoruz Ki Türkiye'de Demokrasinin, Hukukun ve Bağımsız Yargının Olduğuna Bir Kez Daha İnanalım' Dedi.

Arınç: 'Davanın Reddedilmesini Bekliyoruz

TBMM eski Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili hukuki açıdan ve yargı süreci bakımından ''en doğrusunun'' yapıldığını ifade ederek, ''Ama biz bir an önce yargı sürecinde AK Parti hakkındaki kapatma davasının reddedilmesini bekliyoruz ki Türkiye'de demokrasinin, hukukun ve bağımsız yargının olduğuna bir kez daha inanalım'' dedi.

Arınç, partisi hakkında açılan kapatma davasının hiç kimseyi endişeye sevk etmemesini istedi. Arınç, ''Evet canımızı sıkan, hoşlanmadığımız, yanlış gördüğümüz, hatta ayıpladığımız bir girişim olabilir. Bu konuda nezaketli olmaya çalışıyorum. Bunun farkındasınız. Ama emin olun ki vicdanımız müsterihtir. Biz bu ülke için hep güzel şeyler yaptık. Güzel şeyler düşünüyoruz. Çok güzel hayallerimiz var. Bunları bir bir gerçekleştirmek istiyoruz'' dedi.

2000 ve 2001 krizleri, Çorum, Kahramanmaraş, Sivas'taki olaylar, son 25 yıldır devam eden terör hakkında, bu dönemlerde hükümette olan partiler hakkında kapatma davası açılmadığına işaret eden Arınç, şöyle konuştu:

''Bir kısım siyasi partilerin Türkiye'de fevkalade himayeye mazhar partiler olarak selamlandığının herhalde farkındasınızdır. Biz o partilerden değiliz. Biz Türkiye'nin, Türk milletinin partisiyiz. Biz birilerinin önünde selam duran, birilerinden azar işitmemek için onların önünde hazır ol vaziyetinde bekleyen, sadece kendi kasa ve keselerini, sadece kendi çıkarlarını, kendi doğru bildiklerini başkalarına dayatma yaparak uygulamaya çalışan ve bunun için siyaset yaptığını düşünen çağdışı partilerden değiliz. Biz demokrasiye inanıyoruz. Demokrasinin çoğulculuk ve katılımcılık ilkesine inanıyoruz. Toplumun karar mercii olduğuna inanıyoruz.''

Arınç, AK Parti'nin Türkiye için çok güzel şeyler yaptığını, ancak bazılarının ''yanlışları da oldu'' diyebileceğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Çok doğrudur. Herkes bunu söyleyebilir. Bir siyasi parti elbet yanlış yapar. Ama siyasi partinin yanlışını millet düzeltir. Demokrasilerde balans ayarı sandıkta olur. Başka hiçbir yerde olmaz. Bir zamanlar tankları Sincan'ın içinden geçiren birileri, 'demokrasiye balans ayarı yaptık' demişti. Şimdi onun kim olduğunu sorsanız hiç kimse bilmez. Ama biz yıllar sonra buradan bir şey söyleyelim; o çok yanlış bir sözdü. Doğrusu demokrasilerde balans ayarı seçimle olur, sandıkla olur, millet eliyle olur. Millet yanlışları düzeltecektir. Millet AK Parti'ye olan desteğini devam ettirecektir. Hem de daha fazlasıyla. Buna hepimiz inanıyoruz. Büyük bir sevinç duyuyoruz.''

Kaynak: AA