Arınç: "Cumhurbaşkanlarının Konuşmaları Her Zaman Önemlidir"

Arınç: "Cumhurbaşkanlarının Konuşmaları Her Zaman Önemlidir"

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Yasama Yılı Açış Konuşmasının Önemli Bir Konuşma Olduğunu İfade Ederek, "Zaten Cumhurbaşkanlarının Konuşmaları Her Zaman Önemlidir" Dedi.

Arınç:

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasama yılı açış konuşmasının önemli bir konuşma olduğunu ifade ederek, ''Zaten Cumhurbaşkanlarının konuşmaları her zaman önemlidir'' dedi.

Bülent Arınç, 22. Dönem 5. Yasama Yılı dolayısıyla verdiği resepsiyonda, bir gazetecinin, ' 'Cumhurbaşkanı Sezer'in özellikle irtica vurgusu yaptığı konuşmasını değerlendirir misiniz?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşması önemli bir konuşma. Zaten Cumhurbaşkanlarının konuşmaları her zaman önemlidir. Konuşmayı değerlendirme noktasında değilim, böyle bir şey saygısızlık olur. Önemli bir konuşma yaptı Sayın Cumhurbaşkanı.''

Arınç, bir gazetecinin ''Cumhurbaşkanı, konuşmasında laiklik tanımına ilişkin vurgu yaptı konuşmasında'' sözleri üzerine de şunları kaydetti:

''Temsilde adaletin çok önemli olduğunu söyledi, ben de aynı görüşteyim. Temsilde adaleti 5 yıldan beri söylüyorum. Temsilde adalet çok önemli bir şey. Biri diğerine feda edilmez.

Yani istikrar olacak diye temsilde adaletten vazgeçemeyiz. Adalet olacak diye istikrarı gözardı edemeyiz. Temsilde adaleti sağlayacak bir sistemi bulmaya mecburuz. Bunu 5 yıldan beri söylüyorum, siz de biliyorsunuz.''

Cumhurbaşkanı Sezer'in İrticai faaliyetlerin son günlerde arttığına yönelik değerlendirmesinin hatırlatılması üzerine Arınç, ''Bu konuda son günlerde başka konuşmalar da yapılıyor biliyorsunuz. Bütün bu konuşmaları derli toplu bir değerlendirmem için bir kaç gün sabretmeniz gerekecek'' diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç ise yeni yasama yılının açılışında TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Sezer'in sözlerini değerlendirirken, Sezer'in konuşmasında, bol bol anayasaya ve Anayasa Mahkemesi kararlarına atıfta bulunduğunu söyledi. Kılıç, ''Sanki bir Anayasa Mahkemesi başkanıymış gibi bir izlenim edindim. Kendimi sanki Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde gibi hissettim. Her zaman olduğu gibi söylenmesi gerekenleri söyledi'' dedi.