Arınç, Bratislava'da Vetoyu Değerlendirdi

Arınç, Bratislava'da Vetoyu Değerlendirdi

Bratislava'da Düzenlenen Avrupa Ülkeleri Parlemento Başkanları Konferansı Sonrasında TBMM Başkanı Arınç, Sezer'in Anayasa Değişikliği Paketini Veto Etmesini Değerlendirdi.

Arınç, Bratislava'da Vetoyu Değerlendirdi

Slovakya Cumhuriyeti Ulusal Konseyi'nin ev sahipliğinde Bratislava'da düzenlenen Avrupa Ülkeleri Parlemeto Başkanları Konferansı sonrasında TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Sezer'in cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle ilgili anayasa değişikliği paketini veto etmesini değerlendirdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, anayasa paketinin muhtemelen yeniden cumhurbaşkanlığına gönderileceğini, Sezer'in ikinci kez iade hakkı olmadığını, ya değişikliği onaylayacağını ya da konuyu referanduma götüreceğini söyledi. Arınç, "Anayasa paketi değişikliğinde birbirinden farklı hükümler vardı. Bunlardan bir tanesi, milletvekili seçimlerinin 5 yıl yerine 4 yılda bir yapılması. Ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimi ve bunun usulleri, TBMM'deki toplantı yeter sayısının bundan böyle sadece 184 olarak kabulü ve diğer

hükümler. Sayın cumhurbaşkanının, bir daha görüşülmek üzere kanunu meclise geri gönderdiğini biliyoruz. Bugün aldığım habere göre Anayasa Komisyonu tekrar toplanarak bu geri gönderme teskeresini görüşecek. Paket önümüzdeki hafta içerisinde muhtemelen tekrar sayın cumhurbaşkanına gönderilecektir. Ben geçtiğimiz görüşmeler sırasında kürsüde olduğum için sonucu çok iyi biliyorum. 376 oyla, yani büyük bir oyla anayasa değişiklikleri kabul edilmişti. Şimdi yine aynı partiler ve milletvekilleri destek verirse

ikinci defa kabul edilebileceğini düşünüyorum. Sayın cumhurbaşkanının geri gönderme yetkisi yok, imzalayacaktır. Gerekiyorsa referanduma götürecektir. Ben anayasa çerçevesinde, mevcut hükümler içerisinde yine hukuka uygun bir değerlendirme olacağını düşünüyorum. Sayın cumhurbaşkanının geri gönderme gerekçesini şu aşamada değerlendirmek istemiyorum. Çünkü Meclis'te tekrar görüşülecek. Muhtemelen yine görüşmeler sırasında başkanlık yapacağım. Bu konuda tarafsızlığımı korumak zorundayım" diye konuştu.

(MEA-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA