Ardeşenliler, Dedelerini Daha Yakından Tanıyacak

Ardeşenliler, Dedelerini Daha Yakından Tanıyacak

Ardeşen Belediyesi, ilçe halkının yakın geçmişine ışık tutacak bir eseri gün yüzüne çıkardı.

Ardeşenliler, Dedelerini Daha Yakından Tanıyacak

Ardeşen Belediyesi, ilçe halkının yakın geçmişine ışık tutacak bir eseri gün yüzüne çıkardı. Osmanlı arşivinin 1842 tarihindeki nüfus kütüğünün temel kaynak olarak kullanıldığı eser, 190 sayfalık kitaptan oluşuyor.

Ardeşen Belediyesi kültür ve sanat tanıtım eserleri kapsamının 13.'sü olarak hazırlanan ve 'Ardeşen Sülaleleri' adı verilen kitapta, Laz coğrafyasının önemli bir bölümünü oluşturan Ardeşen'de yakın tarihe kadar yaşamış olan kişilere ait detaylı bilgilere ulaşmak mümkün. 1842 yıllarında tutulan nüfus kayıtlarına göre; ilçede yaşayan kişilerin boylarına, tiplerine, yaşlarına, görevlerine ve hatta varsa özürlülük durumları zabıt altına alınmış.

Ardeşen Belediyesi öncülüğünde, Tarihçi Yazar Murat Ümit Hiçyılmaz'ın azimli çalışmaları ile hazırlanan kaynak eserin editörlüğünü ise Ardeşen Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Burhan Okutan yaptı. Aylarca süren çalışmalar sonucu meydana getirilen kitabın hazırlanmasında 90 adet kaynağa başvuruldu.

Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, düzenlenen basın toplantısında, kitabın tanıtımını yaparak, yeni neslin yakın tarihte yaşamış olan kişilerle ilgili meraklarını kitap sayesinde giderebileceklerini ifade etti.

Ardeşen Belediye Başkanı Sinan, geçmişten günümüze ışık tutması nedeniyle önemsediği eser hakkındaki düşüncelerini şöyle belirtti: "Belediyemizin kültür ve sanat tanıtım eserlerinin 13. serisini oluşturan bu kitap, ilçe halkının zihinlerinde oluşan bilgi noksanlığının giderilmesinde rol oynayacak önemli bir eserdir. 1835 yılında yapılan Osmanlı nüfus sayımının 1842'de daha net bilgilere dayandırıldığı Ardeşen Nüfus Kütüğü'nden alınan ve Türkçe'ye çevrilen kitapta, ailelerimizin kökenini bulabilmekte ve akrabalarımızın hangi köy ve yerleşim birimlerine dağıldıklarını da görebilmekteyiz. Bununla birlikte, dedelerimizin sosyal yaşamları hakkında idari ve demografik bilgiler gözler önüne serilmektedir. Ardeşenli hemşehrilerimizin elinin altında bulunması gerektiğine inandığım bu harikulade eseri hazırlamaktan son derece mutluluk duymaktayız."

İlk etapta bin 500 adet basılarak dağıtımı yapılacak olan kitabın sayısı, daha sonra artırılarak bir kültür hizmeti olarak ilçe halkının tabanına yayılacak.