Ardahan Müftüsü Akın."Kurban, Koyun, Keçi, Sığır, Manda ve Deveden Olur."

Ardahan Müftüsü Akın."Kurban, Koyun, Keçi, Sığır, Manda ve Deveden Olur."

Ardahan Müftüsü Galip Akın, "Kurban, koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur."

Ardahan Müftüsü Akın.

Ardahan Müftüsü Galip Akın, "Kurban, koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar ise kurban olarak kesilemezler" dedi.

Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Allah'a şükran borcunu ödeyebilmemiz ve O'nun sevgisini kazanabilmemiz için yapılacak görevlerden birinin de kurban ibadeti olduğunu söyledi.

Belirli şartları taşıyan hayvanların, ibadet maksadıyla, usulüne uygun olarak kesilmesine kurban denildiğini hatırlatan Akın, "Allah, Hac Suresi'nde şöyle buyurmaktadır, 'Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.' Sevgili Peygamberimiz de kurban ibadetinin önemine dikkat çekerek, 'Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vaciptir', 'Kimin hali vakti yerinde olur da kurban kesmezse namazgahımıza yaklaşmasın' buyurmaktadır" şeklinde konuştu.

Akıllı, buluğa ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip olan her Müslümanın kurban kesme mükellefi olduğunu dile getiren Akın, "Kurban, koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Söz konusu hayvanların kurban olabilmeleri için devenin beş yaşını, sığır ve mandanın iki yaşını, koyun ve keçinin ise bir yaşını doldurmuş olması gerekir. Bunun yanında, altı ayını dolduran kuzular bir yaşındaki koyunlar gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Bunların dışındaki hayvanlar ise kurban olarak kesilemezler" diye konuştu.

Sığır, manda ve devenin, yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban olarak kesilebileceğini, koyun veya keçinin ise ancak bir kişi için kurban olabileceğini ifade eden Akın, kurbanın bir ibadet olduğundan dolayı kurban edilecek hayvanın sağlıklı, azaları tam ve besili olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Günay Nuh / Zehra Melek Çat

Yayıncı: Hasan Özkal - ARDAHAN