Arçelik, Çerkezköy'deki çamaşır kurutma makinesi tesisi ile üretimi dört katına çıkaracak

Koç Holding, Çayırova'daki çamaşır kurutma makinesi üretimini Çerkezköy'de gerçekleştirecek. 26 milyon Euro'ya mal olan tesisle Arçelik çamaşır kurutma makinesi üretim kapasitesini dört kat artıracak.

Arçelik, Çerkezköy'deki çamaşır kurutma makinesi tesisi ile üretimi dört katına çıkaracak

Koç Holding, Çayırova'daki çamaşır kurutma makinesi üretimini Çerkezköy'de gerçekleştirecek. 26 milyon Euro'ya mal olan tesisle Arçelik çamaşır kurutma makinesi üretim kapasitesini dört kat artıracak.

Arçelik, Türkiye'nin ilk çamaşır kurutma makinesi işletmesini Tekirdağ Çerkezköy'de hizmete açtı. Pazardaki ağırlığını artırmak isteyen Arçelik, Çayırova'daki çamaşır kurutma makinesi üretimini Çerkezköy'e taşıdı. Arçelik, bu yatırımı ile yıllık konsolide cirosuna yaklaşık 120 milyon Euro katkı sağlamayı hedefliyor.

Çamaşır Kurutma Makinası İşletmesi'nin açılış törenine Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Arçelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir'in yanı sıra resmi kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Çayırova'da bulunan yıllık 200 bin adet kapasiteli çamaşır kurutma makinesi üretimini 800 bin adete çıkarma hedefiyle, geçtiğimiz yıl Çerkezköy'de temelini attığı işletmeyi hizmete açan Arçelik, buradaki üretiminin yaklaşık yüzde 80'ini ihraç ederek, toplam yurt dışı pazar payını da önemli ölçüde artırmayı amaçlıyor. Verilen bilgiye göre, Arçelik A.Ş'nin çamaşır kurutma makinesi işletmesinde ilk etapta mevcut modellerin üretimine devam edilecek. Ürün yelpazesinde ''bacalı'', ''kondanserli'' ve ''ısı pompalı'' çamaşır kurutucu makineleri bulunan Arçelik'in üretimini yaptığı 180'in üzerindeki model, elektronik kontrol sistemi, zaman ayarı ve sensör kontrolü gibi özelliklere sahip bulunuyor. ''Isı Pompası'' teknolojisi ile üretilen çamaşır kurutma makinesi, A Enerji performansına sahip olup, Avrupa'nın en az enerji tüketen çamaşır kurutma makinesi konumunda bulunuyor. Bununla birlikte bu ürün, kendi segmentinde ''nem sensörlü kurutma yapabilen'' ilk çamaşır kurutma makinesi. Bu ürünler, Türkiye'de 900 YTL ile 1,800 YTL arasında satışa sunulacak.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde toplam 75 bin metre kare arazinin üzerinde, iki katta toplam 25 bin metre kare kapalı alana sahip olan işletmede, Arçelik, Beko ve Blomberg markalı çamaşır kurutma makineleri üretilecek. Yoğuşturmalı segmentte Avrupa pazarının "en az" enerji tüketen çamaşır kurutma makinesini üreten işletme, bu ürünüyle; ''Eco Top Ten'' ve ''Plus X 2005 - Yenilikçilik'' ödülünü aldı. Aynı ürün, Almanya ve Belçika'nın önde gelen tüketici dergileri tarafından ''Tavsiye Edilen En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi'' seçildi.

Dünya beyaz eşya pazarı verilerine göre, 2006 sonu itibariyle yaklaşık 16,5 milyon adetlik hacme ulaşan ve 2007'de 17,5 milyon adete çıkması beklenen çamaşır kurutma makinesi, bugün en yoğun olarak Kuzey Amerika'da kullanılırken, Batı Avrupa 5 milyon adetlik hacmiyle ikinci sırada geliyor.