Arap Ülkeleri Olağanüstü Toplandı

Arap Ülkeleri Olağanüstü Toplandı

Arap Ülkeleri Parlamento Başkanlarının Katıldığı Toplantının Açılışında Konuşma Yapan Abdülhadi El Mecali, İsrail'in Filistin Ve Lübnan'a Saldırılarını Kınayarak Bu Saldırılar Karşısında Arapların Kararlılıkla Direnmelerini İstedi.

Arap Ülkeleri Olağanüstü Toplandı

Arap Ülkeleri Parlamento Başkanlarının katıldığı toplantının açılışında konuşma yapan Abdülhadi El Mecali, İsrail`in Filistin ve Lübnan`a saldırılarını kınayarak bu saldırılar karşısında Arapların kararlılıkla direnmelerini istedi.

El-Mecali, Arap Ülkeleri Parlamentolar Birliği olarak, İsrail saldırılarına karşı hükümetlerinin bakış açılarını birleştirmede ve halkların birlikte hareket etmelerinde önemli rol oynayabileceklerini söyledi. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da konuşmasında, israil`in saldırıları karşısında uluslararası kamuoyunun duyarsızlığını ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi`nin, acil ateşkes talebi karşısındaki vurdumduymaz tavrını eleştirdi. Musa, ABD Dışişleri Bakanı Rice`nin Ortadoğu gezisinde önceki konuşmalarından farklı bir tavır sergilemediğini söyledi.

Şii, Sünni, Kürt ve diğer gruplardan oluşan yaklaşık 30 temsilcinin katıldığı toplantıda, Türkmen Cephesi temsilcisinin katılmaması dikkat çekti. Arap Birliği`nin desteğiyle Kahire`de gerçekleştirilen toplantı, gelecek ay Bağdat`ta yapılacak ulusal uzlaşma konferansına hazırlık niteliğinde. Ancak direniş gruplarından temsilcilerin bulunmadığı toplantı, 3 gün sürecek. Bu süre içerisinde Ağustos ayında yapılacak konferansın gündeminin belirlenmesi bekleniyor.