Arap Parlamenterler Kandil Dağı'nda

Arap Parlamenterler Kandil Dağı'nda

Irak'ın Başkenti Bağdat'tan Erbil'e Gelen Bir Grup Arap Parlamenter, Kandil Dağı Eteklerindeki Köylerde Yaşayan Vatandaşların Sorunlarını Dinledi.

Arap Parlamenterler Kandil Dağı'nda

Irak'ın başkenti Bağdat'tan Erbil'e gelen bir grup Arap parlamenter, Kandil Dağı eteklerindeki köylerde yaşayan vatandaşların sorunlarını dinledi.

Sabah saatlerinde Soran bölgesine gelen, aralarında Irak'taki laik ve muhalif gruplardan El-Irak Listesi Partisi'nden Safiye Suheyl'in de bulunduğu bir grup parlamenter, basın mensuplarıyla birlikte Kandil Dağı'na hareket etti. Parlamenterler ve basın mensuplarının araçlarının bulunduğu yaklaşık 10 araçlık konvoy, önce KDP'ye bağlı peşmergeler, belli bir noktadan sonra ise KYB askerleri tarafından korundu. Arap Parlamenter Safiye Suheyl, Kandil Dağı eteklerinde bulunan yerleşim yerlerindeki vatandaşları ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Zaman zaman dağın eteklerinde konvoyu durdurarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Suheyl, bölgede PKK militanlarının olmadığını iddia ederken, insansız bölge olarak adlandırılan yerlerdeki PKK'ya ait bazı mevziler dikkat çekti. Peşmergeler ve KYB'ye bağlı kuvvetler, Kandil Dağı'ndan gelebilecek olası saldırıya karşı bölgede sıkı güvenlik tedbiri aldı.

Suheyl ve beraberindekiler, Türkiye-Irak-İran sınır üçgenindeki Ranya kasabasına da giderek, burada vatandaşlarla görüştü.

(ATA-LK-EA-OK-D)