Arap Birliği Zirvesi'nde konuşan Devlet Başkanlarının gündeminde İsrail, Irak ve Lübnan vardı

Arap Birliği Zirvesi'nde konuşan Devlet Başkanlarının gündeminde İsrail, Irak ve Lübnan vardı

Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleştirilen Arap Birliği Zirvesi sancılı bir şekilde başladı. Toplantı gününe birkaç gün kala Suriye'yi Lübnan'daki siyasi krizden sorumlu tutan Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerin liderleri zirveye katılmayacaklarını açıkladılar. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Ortadoğu turunun ardından gelen bu açıklamalar Şam yönetimi tarafından ABD'nin zirveye m...

Arap Birliği Zirvesi'nde konuşan Devlet Başkanlarının gündeminde İsrail, Irak ve Lübnan vardı

Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleştirilen Arap Birliği Zirvesi sancılı bir şekilde başladı. Toplantı gününe birkaç gün kala Suriye'yi Lübnan'daki siyasi krizden sorumlu tutan Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerin liderleri zirveye katılmayacaklarını açıkladılar. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Ortadoğu turunun ardından gelen bu açıklamalar Şam yönetimi tarafından ABD'nin zirveye müdahalesi olarak nitelendirildi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim yaptığı açıklamada ABD yönetimi Şam zirvesini baltalamakla suçlayarak bu zirvenin yapılacağını duyurmuştu. Dün başlayan zirveye 22 Arap ülkesinden sadece 11 ülkenin Devlet Başkanı iştirak etti. Bugünkü oturumda bazı devlet liderleri ve temsilcileri birer konuşma yaparak değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda söz alan Irak Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdulmehdi, bölgenin zor şartlar altında olduğu bir dönemde zirvenin toplandığına işaret ederek bu sorunların elbirliği ile aşılacağını belirtti. Irak'ta barış ve istikrarın sağlanmasının önemine işaret eden Abdulmehdi, "Irak halkı zor şartlar altında yaşıyor. Ülkenin tekrar imarı için tüm Arap ülkelerinin desteğini bekliyoruz. Öte yandan Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi istikrarının sağlanması konusunda Arap ülkelerinin desteklerini artmasını istiyoruz" dedi.

Kuveyt Emiri Sabah Ahmed Cabir El Sabah, Kuveyt'e gerçekleştirilecek Arap Birliği Ekonomik zirvesine değinerek, bölgede kalıcı ve adil bir barış sağlanmasını ülkeler arasındaki ekonomik gelişmişlikle sağlanabileceğini söyledi. Bölgede barışın sağlanması için İsrail'in 1967 öncesi sınırlarını çekilmesi gereğine işaret eden Sabah, "İsrail 1967 öncesi sınırlarına çekilerek Suriye'nin Golan Tepeleri'nin yanı sıra işgal altındaki tüm topraklarından çekilmesi gerekir. Bununla beraber Başkenti Kudüs olan Filistin devleti bölgenin barış ve istikrarı için önemlidir" dedi. Irak'taki duruma değinen Sabah, Irak'taki barış ve istikrarın sağlanması konusunda desteklerinin devam edeceği mesajını verdi.

Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika ise Annapolis toplantısına dikkat çekerek bu toplantıda alınan kararların hayata geçirilmediğine vurgu yaptı. Buteflika, "ABD yönetimi Annapolis'te birçok ülkenin katıldığı toplantıda Ortadoğu'da barış sürecinin hayata geçirilmesi için birçok karar aldı. Bu karaların biri de 2008'de bağımsız bir Filistin devleti kurulması kararlaştırılmıştı. Öte yandan Filistin halkı üzerindeki baskıların kaldırılması gibi bir çok ilkeye imza atıldı. Bu karaların hiç biri yerine getirilmekle kalmayıp İsrail bütün uluslar arası hukuka rağmen Filistinliler üzerindeki baskı ve şiddeti artırdı. Verdiği hiçbir sözü yerine getirmedi." şeklinde konuştu.

Ardından zirve'nin başkanlığını yapan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad kapanış konuşması yaptı. Esad konuşmasında, ülkeler arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözüleceğinin altını çizerek gerçekleştirilen Arap Birliği zirvelerinin bu amaçla yapıldığını aktardı.

Yapılan konuşmaların ardından Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa zirvede ele alınan konular hakkında bilgi vererek Şam Deklarasyonu'nu okudu.