Arap Birliği Dışişleri Bakanları Zirvesi Sona Erdi

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Zirvesi Sona Erdi

Mısır'da Toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları Zirvesi Sona Erdi.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Zirvesi Sona Erdi

Mısır'da toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları Zirvesi sona erdi.

Zirveye başkanlık eden Cezayir Dışişleri Bakanı Mourad Medelci, bir basın toplantısı düzenleyerek görüşmede alınan kararları açıkladı. Ortadoğu barışı konusunda, ABD Başkanı George W. Bush'un çağrısı ile yapılacak olan uluslararası konferansın önemli kararlara tanıklık edeceğini bildiren Medelci, "Irak konusunda İran'ın yardımına ihtiyacımız var. İran ile bu bölgede beraber yaşıyoruz. İran'ın yardımları Irak'ta istikrar için önemlidir" dedi. Arap Birliği Genel Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında

Filistinli grupların Riyad'da yaptıkları anlaşmaya dönmeleri ve içerde tek bir yapı sağlanması için daha fazla efor sarf edilmesine gerek olduğunu ifade eden Medelci, "Lübnan'da siyasi krizin çözülmesi istikrar ve demokrasi için tüm siyasi partiler desteklenmeli ve bu partiler bir toplantı ile bir araya gelip kendi sorunlarını konuşmalıdırlar" diye konuştu.

Genel anlamda Darfur ve Somali'deki duruma da değinen Medelci, Arap ülkelerinin tek bir vücut olarak bölgesel sorunların üstesinden gelmesi gerektiğine işaret etti.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)