Arap Birliği Dışişleri Bakanları Arap Barış Planını Tartışacak

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Arap Barış Planını Tartışacak

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Arap Birliği Dışişleri Bakanları'nın Suudi Arabistan'ın Önerdiği İsrail ile Barış Planını Görüşmek Üzere 18 Nisan'da Kahire'de Toplanacaklarını Açıkladı.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Arap Barış Planını Tartışacak

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Arap Birliği Dışişleri Bakanları'nın Suudi Arabistan'ın önerdiği İsrail ile barış planını görüşmek üzere 18 Nisan'da Kahire'de toplanacaklarını açıkladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Musa, Filistinli Başmüzakereci Saeb Erakat ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Birlik üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları, Arap barış planını gözden geçirmek üzere 18 Nisan'da Kahire'de biraraya gelecek" dedi. Birliğin geçtiğimiz ay Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği son zirve toplantısında, 5 yıl önce Suudi Arabistan tarafından önerilen, İsrail'in 1967 Ortadoğu Savaşı öncesindeki sınırlara çekilmesi, Filistin devleti kurulmasına ve Filistinli mültecilerin dönmesine izin verilmesi halinde İsrail ile ilişkileri normalleştirmeyi içeren öneriyi yeniden gündeme almayı kararlaştırılmıştı.

İsrail, 2002'de Arap barış planını reddetmiş, ancak daha sonra mülteci konusunda değişiklik yapılması şartıyla planı görüşmeye hazır olduğunu açıklamıştı. Riyad'daki Arap Birliği toplantısında da İsrail'in bu önerisi bazı Arap liderler tarafından kabul görmüştü.

Arap Birliği Cezayir, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Lübnan, Fas, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus ve Yemen ülkelerinden oluşuyor.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA